Już 11 października, tym razem w niedzielę, w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu odbędzie się 8. edycja projektu „Cienie zapomnianych kultur” organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki przy wsparciu Powiatu Gryfińskiego. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia ruszamy w przestrzeń światła, cieni, snu i wyobraźni, zakorzenionej w doświadczeniach dzieciństwa. (Zmiana pierwotnego terminu imprezy i programu koncertu spowodowana została chorobą lidera zaproszonego zespołu.) 

O godz. 19.00 w spichlerzu odbędzie się niezwykły spektakl Małe „i” Studia Form Światła Tadeusza Wierzbickiego. Autor (poeta, baśniopisarz, scenarzysta) stworzył kilka nowych technik teatru wizualnego, m.in. teatr światła odbitego od formowanych luster, teatr cieni i witraży elektrostatycznych. Spektakl Małe „i” to poetycki, eksperymentalny teatr światła. Blaskodbijany w elastycznych lustrach powoduje dynamiczną deformację świetlistych figur i pozwala na animację i zatrzymywanie światła w geście. 

Spektakl poprzedzi instalacja Tadeusza Wierzbickiego pt. „Maski świetlne”, które tworzą refleksy światła od uformowanych krzywizn luster. „Maski świetlne” przykuwają wzrok i stanowią odpowiedz na pytanie jakie sobie zadają wszyscy artyści w chwili tworzenia dzieła: jaka można nadać formę temu co jest niematerialne, niewidzialne, nienamacalne.

O godz. 20.30 usłyszymy Olę Bilińską z zespołem, w projekcie muzycznym „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” – z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski, uznanego polskiego kompozytora i saksofonisty. Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. 

Album Berjozkele ukazał się w 2014 roku nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez polskich dziennikarzy „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, otrzymał także tytuł „Folkowego Fonogramu Roku” przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w Polsce. 












Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony