utworzony na początku XX wieku przez ówczesne niemieckie władze miasta.  Po II wojnie światowej w tym samym miejscu założono polski cmentarz. Na wprost głównej bramy cmentarza znajduje się kaplica cmentarna wybudowana w stylu neogotyckim ok. 1911 r.

 

W centralnej części cmentarza stoi symboliczna mogiła – pomnik Golgota Wschodu, poświęcony pamięci Polaków, którzy nie powrócili z Syberii, zostali zamordowani na terenie ZSRR, a także żołnierzy polskich poległych na frontach podczas II wojny światowej. Pomnik powstał z inicjatywy działaczy gryfińskiego koła Związku Sybiraków, a jego odsłonięcie odbyło się w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 1995 r.

 

Na niewielkim skrawku cmentarza na przełomie 1994/1995 r. utworzono Lapidarium – miejsce, w którym z terenu obecnego cmentarza i okolic Gryfina zebrane zostały płyty nagrobne byłych niemieckich mieszkańców Gryfina.

 

Przy cmentarzu komunalnym, od strony wschodniej znajduje się założony w 1946 r. Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich, największy na Pomorzu Zachodnim. W wyniku akcji ekshumacyjnych prowadzonych w latach 1946-1952 w zbiorowych mogiłach miejsce spoczynku znalazło tu łącznie 7134 żołnierzy Armii Radzieckiej poległych podczas II wojny światowej, z czego 5914 o nieustalonej tożsamości. Nazwiska pozostałych 1220 żołnierzy wypisane są na kamiennych tablicach. Na środku głównej alei cmentarza znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim. 

 

Informacje o gryfińskim cmentarzu komunalnym można znaleźć na portalu internetowym www.cmentarze.gryfino.pl, a dzięki wyszukiwarce, poprzez wpisanie podstawowych danych, istnieje możliwość zlokalizowania miejsca pochówku zmarłych.

Ciekawe miejsca
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony