Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na 11. edycję "Cieni zapomnianych kultur"! Impreza rozpocznie się 29 września 2018 o godzinie 19 w Kołbaczu. Szczegóły poniżej:

"PROJEKT: KOŁBACZ" - spotkanie i prezentacja: dr inż. architekt MACIEJ PŁOTKOWIAK, autor projektu przekształcenia spichlerza w nawie głównej na cele muzealne
Miejsce: świetlica w Kołbaczu
Maciej Płotkowiak to postać znana i ceniona nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale także w szeroko pojętym gronie architektów, urbanistów, konserwatorów zabytków oraz projektantów. Badacz architektury oraz pedagog, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Mistrz w wielu dziedzinach i doskonały wykładowca. Autor m.in. projektu rekonstrukcji wieży na katedrze św. Jakuba w Szczecinie i projektu odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie.
Podczas spotkania usłyszeć będzie można o wyzwaniach architektonicznych i technicznych, jakie stanęły przed projektantem w przestrzeni spichlerza, który uznawany jest za największą konstrukcję ciesielską na Pomorzu. Po wielu latach starań, ruszyły na dobre prace remontowe w dawnym klasztorze cysterskim. W ramach rewitalizacji obiektu w spichlerzu powstanie nowocześnie zagospodarowana przestrzeń wystawiennicza, która będzie pełnić funkcje muzealne i kulturalne.

godz. 20.30 Koncert „BASTARDA TRIO" Moc kontemplacji
Miejsce: kościół pocysterski
Zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego (m.in. Cukunft, Ircha) oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra z Grudziądza (1392 – ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.
Muzycy posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii – osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej, daleki od oczywistych rozwiązań. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny i minimalistyczny charakter, a jednocześnie mocno angażujący uwagę słuchacza.
Nazwisko Piotra z Grudziądza długo nie było znane muzykologom. Odkrycia dokonał dopiero w 1975 czeski naukowiec Jaromír Černý. Płyta tria Bastarda „Promitat eterno” znalazła się w wielu zestawieniach najciekawszych polskich płyt 2017 roku.

ok. godz. 21.30
MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego
Światło / dźwięk / architektura

Podczas 11. edycji „Cieni zapomnianych kultur” ożywiona zostanie światłem i dźwiękiem elewację dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu! Mapping inspirowany będzie historią kołbackich cystersów (w tym legendami cysterskimi, m.in. o opacie i rybie siei), historią, ale i przyszłością obiektu.

Wstęp wolny

Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany jest z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, dotacji Powiatu Gryfińskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, Spółka Wodna Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury. Ważnym mecenasem projektu jest w tym roku także sieć sklepów NETTO.
Dziękujemy za wsparcie!
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl

 

info
Informacje - krótko
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony