< Feta z okazji pierwszego dnia wiosny - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj
Młodzież Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie hucznie i wesoło świętowała pierwszy dzień wiosny. Tradycyjnie 21 marca w auli szkolnej rozpoczął się Festiwal Twórczości Uczniowskiej FETA 2014.
Uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności w kilku kategoriach: piosence, rapie, tańcu, kabarecie, grze na instrumencie. Młodzież brała też udział w konkursach plastycznych, mając do wyboru: wykonanie ilustracji do książek Kornela Makuszyńskiego lub najciekawszej fotografii gimnazjalisty.

Hasło tegorocznej FETY to – POLSKA MŁODZIEŻ ŚPIEWA POLSKIE PIOSENKI. Jest to nawiązanie do hasła I Festiwalu Młodych Talentów z 1962 r. w Szczecinie, na którym to zespół Niebiesko-Czarni hasłem tym wprowadził nowy rozdział w historii polskiej piosenki. Od tej pory na scenie królowały lepsze bądź gorsze teksty, ale śpiewane w rodzimym języku.
A na gimnazjalnej scenie rozbrzmiewały piosenki polskich wykonawców, takie jak: „Do kołyski" zespołu DŻEM, „Człowieczy los" z repertuaru Anny German czy „Barcelona" zespołu PECTUS.
Uczniowie, zgromadzeni licznie w szkolnej auli, doskonale bawili się w rytmie polskiej muzyki. Mogli też obejrzeć kabaretowe popisy swoich kolegów. Wiele pozytywnej energii wprowadziły występy taneczne. Taniec jest zawsze bardzo chętnie oglądaną i podziwianą kategorią festiwalu.
W auli na sztalugach zaprezentowano także konkursowe prace plastyczne. Zdjęcia gimnazjalistów pokazywały ich świeże spojrzenie na współczesną młodzież, jej zainteresowania i wygląd.



Jury festiwalu (składające się z nauczycieli i uczniów) miało trudny orzech do zgryzienia, ale udało się wyłonić zwycięzców we wszystkich kategoriach. Oto oni:


W trakcie przerwy widzów bawili absolwenci, uczniowie i nauczyciele. Trio nauczycielek (Beata Gągolińska, Katarzyna Gierek, Katarzyna Ludwiniak) w piżamach zaprezentowało przedwojenne szlagiery filmowe: „Ach, śpij kochanie" i „ Ach, jak przyjemnie". Można też było posłuchać mocniejszego brzmienia w gitarowych popisach nauczyciela geografii Dariusza Ulanowskiego.
Wszystkim uczestnikom festiwalu należą się duże brawa za kreatywność, odwagę, talent i sceniczną kulturę. Wspaniałe spisała się także gimnazjalna widownia, którą jury nagrodziło za stworzenie razem z wykonawcami niezapomnianej atmosfery.
Młodzież przywitała wiosnę w prawdziwie festiwalowym stylu- tanecznym krokiem, profesjonalnym śpiewem, żartem, młodzieńczą energią i feerią wiosennych kolorów.

Oświata