21 września br. w Zespole Szkół w Nowym Czarnowie odbyło się spotkanie z panem Józefem Malinowiczem – żołnierzem, weteranem 10 Pułku, 4 Dywizji Piechoty, który brał udział w walkach, w czasie II wojny światowej.

A wszystko zaczęło się w Sumach na Ukrainie, gdzie jako siedemnastoletni  chłopiec wstąpił do wojska na ochotnika. Brał udział między innymi w wyzwoleniu Warszawy, w bitwie o Kołobrzeg, w forsowaniu Odry, w walkach o Berlin.

Pan Józef Malinowicz opowiadał  jak wyglądały walki o polskie miasta, jak niebezpieczna była przeprawa przez Odrę. Niejednokrotnie ocierał się o śmierć. O jego odwadze świadczącą medale i odznaczenia. Niedawno otrzymał złoty krzyż za walki o Kołobrzeg. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wojennych przeżyć pana kapitana Józefa Malinowicza. Zadawali wiele pytań na temat uzbrojenia wojska polskiego. „Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od naszego dostojnego Gościa książkę, która opowiadała historię żołnierza Józefa Malinowicza. Była to piękna lekcja historii. Mamy nadzieję, że się jeszcze spotkamy.”

 

Źródło: ZSS w Nowym Czarnowie

info
Oświata
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony