W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie  w ramach  projektu „Godność, wolność, niepodległość” podczas lekcji wychowania fizycznego, przeprowadzone zostały zajęcia teoretyczne i praktyczne z gry w piłkę ręczną.

Uczniowie, dzięki prezentacji multimedialnej, poznali historię piłki ręcznej na ziemiach polskich.

Dowiedzieli się także, że nazwa szczypiorniak (dawna nazwa  piłki ręcznej) wywodzi się od nazwy miejscowości Szczypiorno (od 1976 r. dzielnica Kalisza), w której  w latach 1917/1918 w obozie jenieckim przebywali internowani żołnierze Legionów Polskich. I to oni stali się prekursorami tej gry.

Charakterystyczny jest fragment pamiętnika przetrzymywanego w Szczypiornie Władysława Broniewskiego poety dwudziestolecia międzywojennego i współczesności – w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką, zabawa ta podbiła ich serca, grali całe dnie, zapominając że są internowani(...) Do gry wykorzystali właśnie wolną przestrzeń między barakami prawdopodobnie o wymiarach 30x12 metrów(...) grano bowiem –wspomina w swych pamiętnikach Władysław Broniewski – bez sędziów, a kwestii spornej rozstrzygał najstarszy szarżą grający legionista.

W dalszej części prezentacji uczniowie mogli zobaczyć, jak dziś wygląda Kalisz - Szczypiorno. I jak kultywowana jest tradycja szczypiorniaka na tych ziemiach.

Właśnie w Kaliszu z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce, przed Areną Kalisz, został odsłonięty Pomnik "Piłkarze ręczni". Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP, Andrzej Duda.

W październiku uczniowie rozegrali turniej piłki ręcznej, którego celem było przybliżenie zasad gry i zachęcenie młodzieży do gry w szczypiorniaka, jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego. Przede wszystkim była to także forma uczczenia obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania piłki ręcznej na ziemiach polskich.

W ramach turnieju mecze rozgrywane były systemem 2 x 10 minut.

Zwycięzcą turnieju została klasa I MZ Branżowej Szkoły I Stopnia.

Uroczyste wręczenie statuetki najlepszej drużynie nastąpi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie 5 listopada 2018 r. podczas uroczystej debaty pt. „Czym dla ciebie jest wolność?”, która połączona będzie z wykładem pracownika naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Informacja: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

info
Wydarzenia lokalne
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony