8 listopada 2012 r. odbyła się uroczysta XVII sesja Rady Powiatu w Gryfinie podczas której m.in. poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu” – wyróżnienia przyznawanego osobom, organizacjom, instytucjom oraz innym jednostkom, które całokształtem swojej działalności i osiągnięciami w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji powiatu gryfińskiego w kraju i za granicą.

Sesja rozpoczęła się o godz. 14.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Po wystąpieniu przewodniczącej Rady Powiatu Gabrieli Kotowicz zaproszeni goście obejrzeli refleksyjny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, nawiązujący do obchodzonego niedawno święta tych, którzy odeszli na zawsze oraz Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

 



Uroczysta sesja była także okazją do zaprezentowania wydanego przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie nowego promocyjnego wydawnictwa albumowego poświęconego historycznym nekropoliom w powiecie gryfińskim, które są jak klucze do przeszłości, magiczne miejsca skłaniające odwiedzających do zadumy i rozważań, z nimi bowiem związane są losy naszych przodków oraz wszelkie dziejowe dramaty.

Cmentarze na stałe wpisane są w krajobraz obecnego powiatu gryfińskiego. Jest ich kilkadziesiąt, choć trudno je wszystkie zliczyć. Począwszy od kurhanowego cmentarzyska sprzed kilku tysięcy lat, poprzez średniowieczne cmentarze zakonu Cystersów w Kołbaczu i zakonu Templariuszy w Rurce, ślady pochówków książąt pomorskich, nagrobne płyty dawnych niemieckich mieszkańców różnych wyznań, pomniki i miejsca pamięci poległych na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej, aż po cmentarze współczesne, na których spoczywają pionierzy ziem odzyskanych i ludzie zasłużeni w ich rozwój.

W albumie zaprezentowano 84 nekropolie. Wśród nich są te, o które dbamy, otaczamy czcią i szacunkiem, jak również zapomniane, zniszczone mogiły porośnięte mchem i bujną roślinnością, ukryte w przydrożnych zaroślach, zagajnikach czy lasach.

Ostatnim, kulminacyjnym punktem uroczystej sesji było wręczenie statuetek „Bociana”, dyplomów  oraz czeków na kwotę 3.000 złotych zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu.

W kategorii KULTURA laureatem nagrody został Remigiusz Rzepczak, nauczyciel historii w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach,autor kilku książek o tematyce historycznej opisujących losy osób przesiedlanych z kresów wschodnich na tereny Pomorza Zachodniego. Najnowsza publikacja pt. „Złodzieje wiary i nadziei” przedstawiająca tragiczne losy osób represjonowanych podczas II wojny światowej cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Polsce jak również w Niemczech.

Wręczenie statuetki "Bociana" Remigiuszowi Rzepczakowi

Nominowanymi w tej kategorii byli także Maciej Czaczyk oraz Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”.

W kategorii SPORT zwyciężył Klub Bokserski GARDA Chojna, od 4 lat organizator Gali Boksu – imprezy poświęconej  propagowaniu zdrowego stylu życia oraz walce z nałogami. Zawodnicy klubu reprezentują Chojnę i Powiat Gryfiński na zawodach bokserskich osiągając wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. Najbardziej obiecujący zawodnik klubu Eryk Giermak obecnie przygotowywany jest do Igrzysk Olimpijskich w Brazylii w 2016 r.

Nagrodę dla Klubu Bokserskiego GARDA odebrał trener Jarosław Przygoda

Nominowanymi w tej kategorii byli także Piotr Kos oraz drużyna dziewcząt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie.

W kategorii INICJATYWA SPOŁECZNA nagroda trafiła do parafii pw. Ducha Świętego w Moryniu, która z zaangażowaniem współpracuje ze środowiskiem lokalnym, jest organizatorem wielu przedsięwzięć aktywizujących i integrujących w dziedzinie kultury i sportu, angażuje się także w działalność charytatywną, pomagając najbardziej potrzebującym rodzinom z gminy Moryń. Dzięki pozyskanym funduszom z Ministerstwa Kultury i Powiatu Gryfińskiego z inicjatywy parafii remontowany jest zabytkowy kościół w Moryniu.

 Nagrodę w kategorii "Inicjatywa Społeczna" Starosta wręczył proboszczowi parafii pw. Ducha Św. w Moryniu Marianowi Augustynowi

Nominowanymi w tej kategorii byli także Ewa Chludzińska-Lewczuk oraz Zbigniew Bogdanowicz.

W kategorii PRACODAWCA ROKU Starosta Gryfiński wyróżnił firmę SELFA Grzejnictwo Elektryczne S.A. w Szczecinie posiadającą duże doświadczenie w zakresie technologii produkcji krzemowych modułów fotowoltaicznych. W marcu 2012 r. uruchomiona została nowoczesna fabryka paneli słonecznych „Solarvolt” w Starym Czarnowie, Inwestycja pozwoliła na stworzenie nowych miejsc pracy, jest także szansą na poprawę sytuacji gospodarczej w powiecie gryfińskim.

 W imieniu prezesa firmy SELFA nagrodę odebrał Michał Redliński - dyrektor zakładu Solarvolt w Starym Czarnowie

Nominowanymi w tej kategorii byli także firma DANKOM Daniel Błażkiewicz z Lisiego Pola oraz Sławomir Kruszyński i Krzysztof Górecki – współwłaściciele restauracji w Osinowie Dolnym.


Przewodnicząca Rady Powiatu Gabriela Kotowicz

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony