Skład kapituły 12. edycji konkursu
- Henryk Kaczmar – Członek Zarządu Powiatu, Przewodniczący Kapituły,
- Arkadiusz Augustyniak – Radny Rady Powiatu w Gryfinie, Członek Kapituły,
- Paweł Wróbel – laureat 11. Edycji konkursu w kategorii kultura, Członek Kapituły,
- Kamil Miler – redaktor naczelny Gazety Gryfińskiej, Członek Kapituły,
- Przemysław Kaweński – redaktor naczelny portalu informacyjnego chojna24.pl, Członek Kapituły,
- Monika Baczyńska-Padjasek – przedstawiciel Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa, Powiatowego w Gryfinie, Członek Kapituły.
W 12. edycji oceniano dokonania kandydatów w okresie od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r.
NOMINOWANI W KATEGORII KULTURA
Muzeum 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej
- Prowadzi głównie działalność edukacyjną poprzez lekcje muzealne, gry terenowe wycieczki z przewodnikiem i wystawy czasowe związane z wydarzeniami z kwietnia 1945 r.
- Opracowuje i udostępnia bazę informacji o żołnierzach spoczywających na cmentarzu w Starych Łysogórkach, a dzięki utworzonej stronie internetowej z nazwiskami poległych żołnierzy można zlokalizować ich miejsca pochówku.
- Dwukrotnie gościło Bogusława Wołoszańskiego z ekipą filmową, a odcinek programu „Tajna historia XX wieku” poświęcony forsowaniu Odry wyemitowany został w telewizji Polsat Play.
- W 2017 r. muzeum było współorganizatorem „Wakacji z historią”, zlotu klas mundurowych oraz projektu „Edukacja obronna Rejonu Pamięci Narodowej”.
Sołectwo Mirowo
- Od 5 lat jest organizatorem Aksamitnego Festiwalu, angażującego mieszkańców sołectwa w estetyczne kształtowanie najbliższego otoczenia poprzez sadzenie kwiatów i krzewów we wsi, a także dbanie o własne ogródki w ramach konkursu o tytuł Aksamitnej Zagrody.
- Działania te prowadzą do utworzenia w Mirowie Wioski Kwiatowej jako innowacyjnego produktu turystycznego.
- W ubiegłym roku mieszkańcy sołectwa brali także udział w projekcie „Rewitalizacja na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w Specjalnej Strefie Włączenia” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WZ 2014-2020.
Teatr Bomba Bomba
- Grupa osób z orzeczonymi niepełnosprawnościami, która pod kierunkiem pedagoga Violiny Janiszewskiej tworzy spektakle i prezentuje je w miastach naszego województwa, ale też u sąsiadów zza Odry.
- O swojej pracy teatr wielokrotnie opowiadał na antenie telewizji polskiej i niemieckiej, a także w prasie i radiu.
- Aktorzy są wzorem pracowitości i zaangażowania, a także ogromną inspiracją dla wielu niepełnosprawnych osób.
- Teatr przez rok był w posiadaniu Złotego Gołębia - przechodniej statuetki ONZ. W tym roku przekazał ją przyjaciołom – muzykom z zespołu „Na Górze”, z którymi nagrali teledysk do utworu „Mgła”.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii kultura otrzymał:
Teatr Bomba Bomba
NOMINOWANI W KATEGORII SPORT
Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu
- Mimo, że sport nie jest domeną działalności, to MOK organizuje liczne imprezy sportowe m.in.: Bieg Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz Moryńska Trójka oraz grudniowy Marsz Świąteczny Nordic Walking.
- Od wielu lat uczestniczy w Europejskim Tygodniu Sportu.
- Jest również współorganizatorem Biegu Integracyjnego o Puchar Rady Sołeckiej w Starym Objezierzu.
Międzyszkolny Klub Sportowy Hermes Gryfino
- Aktywnie działający od prawie 60 lat klub z bogatą historią działalności i licznymi sukcesami.
- Oprócz codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą jest organizatorem cyklicznych, masowych imprez biegowych połączonych z ważnymi dla Polski wydarzeniami historycznymi: Biegów Transgranicznych oraz cyklu Biegów Niepodległości.
- Imprezy te są wspaniałym sposobem na zachęcenie młodzieży i dorosłych do aktywnego spędzania wolnego czasu, promują wychowanie w trzeźwości i integrują społeczności przygraniczne.
Stowarzyszenie Lotnicze Stratus w Chojnie
- Jedyna na terenie powiatu organizacja promująca lotnictwo turystyczno-sportowe. Swoją działalność prowadzi na terenie poradzieckiego lotniska wojskowego w Chojnie.
- Jego odremontowanie i wpisanie do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, jako lądowiska przyciąga coraz więcej turystów i miłośników latania z Polski i z zagranicy.
- Od dwóch lat Stratus jest organizatorem dużego przedsięwzięcia rekreacyjnego – „Rodzinnego Pikniku Lotniczego”, w ramach którego odbywają się zawody latawcowe, pokazy lotnicze, loty widokowe i mnóstwo innych atrakcji.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii sport otrzymał:
Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu
NOMINOWANI W KATEGORII PRO PUBLICO BONO
Chojeńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Psijaciele”
- Grupa młodych wolontariuszy oraz ludzi ich wspierających, niosąca bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom.
- Zapewniają swoim podopiecznym dach nad głową, pełną miskę, opiekę weterynaryjną oraz nieocenioną osobistą miłość.
- W niecały rok istnienia znaleźli nowe domy dla prawie setki czworonogów oraz zorganizowali sterylizację ok. 60 kotek.
- Dzięki staraniom wolontariuszy, prowizoryczna baza magazynowo-sprzętowa i zbudowane własnym trudem kojce stanowią podwaliny przyszłego gminnego schroniska dla porzuconych psów i kotów.
Grupa Teatralna Gliptykos
- Działa przy Gryfińskim Domu Kultury od 7 lat.
- Zespół tworzą pracownicy kultury i oświaty, szefowie gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy. Na co dzień pełnią wiele ważnych zawodowych i społecznych ról, a na scenie pokazują się w zupełnie innej odsłonie.
- Od pięciu lat wszystkie swoje przedstawienia aktorzy łączą z akcjami dobroczynnymi. W 2017 r. zespół przekazał ponad 6 000 zł dochodu ze sprzedaży biletów-cegiełek na wsparcie wielu osób niepełnosprawnych potrzebujących rehabilitacji oraz ciężko chorych dzieci, dla których jedynym ratunkiem jest specjalistyczne leczenie.
Szlachetna Paczka Rejon Gryfino i Okolice
- Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja polegająca na niesieniu świątecznej pomocy rodzinom potrzebującym.
- Dzięki liderce Rejonu Gryfino Małgorzacie Pokrzykowskiej w 2016 r. zawiązała się grupa wolontariuszy, którzy przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowali wsparcie dla 38 rodzin z terenu powiatu gryfińskiego o łącznej wartości 118 tysięcy złotych.
- Prezenty to głównie żywność, odzież i środki czystości, artykuły szkolne, pościel, meble, ale też np. pomoc przy remoncie mieszkania.
- Dla wielu rodzin życie stało się łatwiejsze dzięki np. pralce automatycznej czy kuchence gazowej, a zimowy chłód łatwiej było znieść z zapasem opału.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii inicjatywa społeczna otrzymał:
Chojeńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Psijaciele”
NOMINOWANI W KATEGORII PRZEDSIĘBIORCA ROKU
SEDPOL Produkcja Opakowań Drewnianych w Moryniu
- Jeden z największych zakładów produkcyjnych na terenie gminy Moryń.
- Obecnie zatrudnia 27 pracowników.
- Systematycznie inwestuje w swój rozwój i wprowadza nowe technologie, zwiększające wydajność produkcji i zapewniające bezpieczne warunki pracy.
- Współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Danii i Holandii.
Firma Jaeger Polska sp. z o.o. w Gryfinie
- Dzięki systematycznemu rozwojowi, poszerzaniu zakresu usług i nowo wybudowanej nowoczesnej hali produkcyjnej, firma jest jednym z najprężniej działających przedsiębiorstw na terenie powiatu.
- Współpracuje z ZSP nr 2 w Gryfinie, kształcąc młodocianych pracowników oraz wspierając finansowo i rzeczowo placówkę przy różnych inicjatywach.
- Wspiera także inne placówki oświatowe, kluby sportowe, akcje charytatywne i promocyjne.
- Firma zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie „Firma roku 2017” w kategorii przemysł metalowy i automatyka.
Paweł Jędras
- Przedsiębiorca, który własnymi siłami odbudował starą, poniemiecką stodołę i stworzył pub utrzymany w klimacie średniowiecza z niepowtarzalną atmosferą i urokiem starej cegły, kamieni i zabudowy ryglowej.
- Oprócz pizzerii, mieszczącej się w podziemiach lokalu, na pierwszej i drugiej kondygnacji utworzył stylowe apartamenty Wellnes&Spa.
- Obiekt łączący funkcję gastronomiczną z noclegową i rekreacyjną jest dziś wizytówką Mieszkowic i chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców i gości, głównie z Niemiec.
- Obecnie trwają prace obejmujące rozbudowę obiektu, budowę amfiteatru oraz zagospodarowanie i wyposażenie terenu przeznaczonego na cele rekreacyjno-kulturalne.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii pracodawca roku otrzymało:
Firma Jaeger Polska sp. z o.o. w Gryfinie
Wręczenie Statuetek Bociana, czeków na kwotę 3.000 zł oraz dyplomów laureatom konkursu oraz dyplomów nominacji wszystkim nominowanym odbyło się w dniu 9 listopada 2017 r. podczas uroczystej XXXIII sesji Rady Powiatu w Gryfinie.