Skład kapituły 17. edycji konkursu
Przewodniczący: Henryk Kaczmar – Członek Zarządu Powiatu w Gryfinie
oraz członkowie:
- Małgorzata Karwan – Zastępca Burmistrza Gminy Cedynia,
- Barbara Rawecka – Burmistrz Gminy Chojna,
- Ewa Sznajder – Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino
- Andrzej Salwa – Burmistrz Mieszkowic,
- Beata Erlich-Błaszczyk - Inspektor w Referacie Organizacyjnym, Spraw Obywatelskich, Promocji i Oświaty Urzędu Gminy w Starym Czarnowie,
- Aneta Dziedzic – Sekretarz Gminy Trzcińsko-Zdrój,
- Paweł Wróbel – Wójt Gminy Widuchowa,
- Monika Baczyńska-Padjasek – Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Gryfinie.
W 17. edycji oceniano dokonania kandydatów w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.
KANDYDACI W KATEGORII KULTURA I SZTUKA
Andrzej Szelążek
- Mieszkaniec Brwic w gminie Chojna, od trzech pokoleń związany z lasami, obecnie pełni funkcję dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
- Prelegent wielu spotkań o charakterze przyrodniczym.
- Poza leśnictwem, pasjonat historii i rzeźbiarstwa. Autor wielu rzeźb, w tym m.in. kapliczki „Matki Boskiej Dębowej” znajdującej się na rozstaju dróg leśnych w sercu Puszczy Piaskowej.
- Autor książki poświęconej wspomnieniom osadników pt. „Dzieci wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”.
Centrum Kultury w Chojnie
- Poprzez realizację ciekawych i innowacyjnych projektów, placówka wyróżnia się na tle innych ośrodków kulturalnych w powiecie.
- Od kilku lat jest organizatorem „Ogólnopolskiego Festiwalu Gwiazd Polskiej Estrady” - jednego z największych wydarzeń muzycznych w województwie.
- Nowością na kulturalnej mapie powiatu jest stworzona przez Centrum Kultury twórcza przestrzeń nazwana strefą chilloutu, spotkania z artystami „Cafe Kultura” oraz talk-show z ciekawymi ludźmi pn. „Królewskie czwartki”.
Piotr Piznal i Piotr Rosiński
- Dwoje przyjaciół, których łączy wspólna pasja: natura i fotografia przyrodnicza.
- Autorzy polsko-niemieckiego albumu „Życie w Dolinie Odry”, prezentującego najpiękniejsze krajobrazy powiatu gryfińskiego wzdłuż rzeki Odry oraz kadry z życia dziko żyjących tu zwierząt.
- Społecznie prowadzą dla dzieci i młodzieży warsztaty z zakresu ochrony przyrody, działań proekologicznych i fotografii przyrodniczej.
- Wielokrotnie byli bohaterami reportaży i artykułów w mediach regionalnych i ogólnopolskich m.in. w Radiu Szczecin i Dzień Dobry TVN.
Ryszard Matecki
- Regionalista, od lat związany z rzeką Odrą, zaangażowany w kwestie ochrony środowiska.
- Grafik, ilustrator, rysownik, autor przewodników po regionie oraz opowiadań dla dzieci m.in. legend powiatu gryfińskiego.
- Autor prezentowanej w Książnicy Pomorskiej i w Centrum Kultury w Chojnie wystawy „Łzy Odry” nawiązującej do tegorocznej katastrofy ekologicznej na rzece.
Zespół SAMI SWOI
- Zespól z 20-letnią historią istnienia, działający pod egidą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach.
- Reprezentuje powiat gryfiński w wojewódzkich i krajowych przeglądach i konkursach muzycznych, uzyskując czołowe lokaty m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Finale Piosenki Niezłomnej w Krakowie.
- Sami Swoi uświetniają swoimi występami wydarzenia kulturalne i uroczystości na terenie powiatu, angażują się także w realizację projektów muzycznych takich jak Cecyliada, Kaziuki, WOŚP, koncerty kolęd itp.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii
KULTURA i SZTUKA
otrzymali
PIOTR PIZNAL i PIOTR ROSIŃSKI
KANDYDACI W KATEGORII SPORT, TURYSTYKA I REKREACJA
Dariusz Cegiełka
- Mieszkaniec Gryfina, uczestnik misji wojskowej w Afganistanie, podczas której doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.
- Mimo to, nie poddał się i uwierzył, że nawet będąc niepełnosprawnym, nadal można uprawiać sport.
- Obecnie jest reprezentantem kadry narodowej Polski w prestiżowych zawodach Invictus Games zainicjowanych przez księcia Harrego i przeznaczonych dla żołnierzy rannych w misjach.
- W 2022 roku podczas Invictus Games w Hadze zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem, a wraz z drużyną wywalczył złoto w siatkówce na siedząco. Miał też okazję do spotkania z parą książęcą.
Fundacja DROGA LOTHA
- Organizator i współorganizator wielu wydarzeń historycznych i projektów edukacyjnych promujących bogatą historię regionu i zachęcających do odkrywania jego walorów turystycznych i przyrodniczych.
- Największe z nich to Trzcińskie Spotkania z Historią i Zamkowe Historie w Moryniu
- Uczestnik turniejów walk rycerskich, turniejów łuczniczych i jarmarków historycznych.
- Promując region i turystykę Fundacja postawiła przy murach obronnych w Trzcińsku-Zdroju machinę oblężniczą „Trebusz” oraz wiatę rowerową przy ścieżce R20.
Jolanta Kurpiel
- W budynku dawnego dworca kolejowego w Klępiczu, przy trasie rowerowej Pojezierzy Zachodnich, wiodącej z Trzcińska-Zdroju do Siekierek prowadzi miejsce przyjazne rowerzystom.
- Można się tu zatrzymać na odpoczynek, napić się kawy, herbaty, zjeść ciasto, a także obejrzeć wystawy fotograficzne czy zaopatrzyć się w mapy, przewodniki i ulotki z atrakcjami turystycznymi regionu.
- Na „Stacji Klępicz” Pani Jola organizuje także liczne wydarzenia o charakterze patriotycznym oraz akcje charytatywne na rzecz chorych, wymagających kosztownego leczenia mieszkańców naszego powiatu.
Michał Gadowski
- Mieszkaniec gminy Widuchowa, który mimo swojej niepełnosprawności ruchowej przełamuje słabości i spełnia sportowe marzenia.
- Reprezentuje Polskę w wioślarstwie na arenach międzynarodowych, jest także trenerem personalnym młodych wioślarzy.
- Multimedalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski oraz uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.
- Tegoroczne sukcesy Michała Gadowskiego to: złoty medal Pucharu Świata, złoty medal Regat Międzynarodowych w Paryżu, wicemistrzostwo świata w Czechach oraz brązowy medal Mistrzostw Europy w Monachium.
Sekcja kajakowa ENERGETYK Gryfino
- Zawodnicy sekcji kierowanej przez trenera Lesława Dumę od wielu lat stają na podiach najważniejszych w Polsce regat kajakowych.
- Rok wytężonej pracy w sezonie 2021/2022 dla kajakarzy Energetyka zaowocował rewelacyjnymi wynikami, z których niewątpliwie najważniejszym jest zdobycie 7 medali mistrzostw Polski, w tym dwa złote, dwa srebrne i trzy brązowe.
Stowarzyszenie Amatorów Piłki Siatkowej LIBERO w Gminie Banie
- Prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w piłce siatkowej, promując aktywność fizyczną w środowisku wiejskim.
- Zawodniczki rywalizują na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim zajmując wysokie pozycje i miejsca medalowe.
- Jako jedyny klub wiejski w województwie uczestniczy w rozgrywkach Ligi Wojewódzkiej Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej.
Uczniowski Klub Sportowy RURZYCA Nawodna
- Reprezentuje powiat gryfiński w rozgrywkach piłkarskich
- Dzięki awansowi drużyny seniorów do wyższej klasy rozgrywek, klubowi trenerzy rozpoczęli bezpłatne szkolenie dzieci w ramach Piłkarskiej Akademii dla Najmłodszych.
- Członkowie Rurzycy pozyskują środki finansowe i własnymi siłami dążą do poprawy infrastruktury klubu.
- Angażują się w organizację festynów rodzinnych i akcje charytatywne.
- Klub zajął I miejsce w plebiscycie sportowym dziennika „Głos Pomorza” w kategorii Drużyna Roku w Powiecie Gryfińskim.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii
SPORT, TURYSTYKA I REKREACJA
otrzymał
MICHAŁ GADOWSKI
KANDYDACI W KATEGORII PRO PUBLICO BONO
Alicja Olejnik
- Prowadząc stowarzyszenie „Kocilandia u Alicji" zapewnia stałą opiekę wolnożyjącym kotom poprzez dokarmianie, leczenie weterynaryjne i realizację programu adopcyjnego.
- Obecnie ma pod opieką ok. 40 kotów - od maluchów po wiekowych, schorowanych rezydentów.
- Często uczestniczy w interwencjach na rzecz kotów porzuconych, po wypadkach drogowych czy krzywdzonych przez ludzi.
- Na pomoc zwierzakom pozyskuje środki poprzez zbiórki pieniędzy, organizując wyprzedaże garażowe i loterie fantowe.
Łukasz Dombek
- Jako prezes Szpitala Powiatowego w Gryfinie podejmuje wiele działań przyczyniających się do poprawy dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców powiatu gryfińskiego.
- Dzięki jego staraniom, po pandemii COVID-19 wznowiono działalność oddziału chirurgicznego, doposażono placówkę w nowy sprzęt medyczny i rozpoczęto remont oddziału chorób wewnętrznych.
- Zaangażowanie pana Łukasza sprawiło także, że w 2022 r. udało się przywrócić działalność punktu opieki nocnej w Chojnie.
Mateusz Leszczyński
- 25-letni gryfinianin, społecznik o ogromnej energii do działania i wrażliwym sercu.
- Na przełomie 2021 i 2022 roku zorganizował dla mieszkańców powiatu kilkanaście dużych akcji charytatywnych w formie festynów, połączonych z kiermaszami, zbiórkami i licytacjami na rzecz chorych dzieci, wymagających specjalistycznego i kosztownego leczenia.
- Wraz z grupą gryfińskich wolontariuszy stworzył dwa punkty z darami dla uciekinierów z objętej wojną Ukrainy
- Nie zapomina także o bezdomnych zwierzętach, wspierając Gryfiński Kojec czy chojeńskie stowarzyszenie „Psiajaciele”.
Królewskie Miasto Chojeńskie
- Stowarzyszenie skupia się na tworzeniu wydarzeń i miejsc służących promocji powiatu i integracji mieszkańców oraz ochronie obiektów historycznych.
- Jest organizatorem projektu historycznego "Strzała Historii", w ramach którego pod chojeńskim murami obronnymi powstała największa w powiecie ekspozycja machin oblężniczych oraz w interaktywny sposób zaprezentowano historię, życie i zwyczaje średniowieczne.
- Za realizację tego wydarzenia, podczas gali finałowej „Inspirator Aktywności” organizacja otrzymała pierwszą nagrodę w subregionie.
- W 2022 r. stowarzyszenie wykonało witrynę, w której umieszczono odrestaurowany strażacki wóz konny służący niegdyś OSP w Nawodnej.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie
- Najdłużej działająca organizacja na terenie naszego powiatu, która blisko od 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny, udzielając codziennego wsparcia w procesie usamodzielniania, aktywizacji społecznej i zawodowej.
- Zadania te realizuje w dwóch placówkach dziennego pobytu: Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz Zespole Rehabilitacyjno-Terapeutycznym.
- Podejmuje również działania integrujące osoby niepełnosprawne z lokalnym środowiskiem, podopieczni stowarzyszenia uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, zawodach sportowych i spotkaniach rekreacyjnych.
Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju COLLEGIUM
- W reakcji na sytuację w Ukrainie, w pierwszych dniach wojny Collegium spontanicznie dało schronienie ponad setce dzieci ewakuowanych z sierocińca z okolic Zaporoża, ich opiekunom i nauczycielom.
- Oprócz dachu nad głową, stowarzyszenie z pomocą darczyńców zapewniło dzieciom środki higieny osobistej, ubrania i obuwie, a także niezbędną, specjalistyczną opiekę medyczną.
- Na co dzień Collegium realizuje misję związaną z upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego, rozwijaniem turystyki kulturowej i rodzinnej w województwie oraz aktywnym wypoczynkiem i rekreacją powiązanych z edukacją.
Zarząd Osiedla Mieszkowice
- Jedno z najbardziej zaangażowanych ugrupowań społecznych w gminie Mieszkowice.
- Reprezentuje gminę poza jej granicami uczestnicząc w wydarzeniach patriotycznych oraz promujących polskie tradycje.
- Wspiera organizację imprez w gminie Mieszkowice oraz uczestniczy w akcjach sprzątania miasta.
- Zaangażowanie Zarządu Osiedla w projekty rewitalizacji pozwoliło na zrealizowanie wielu inicjatyw mających wpływ na standard życia mieszkańców Mieszkowic.
Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Gryfinie
- Wspólnie z jednostką OSP w Chojnie jest organizatorem Międzynarodowych Manewrów Pożarniczych - cyklicznych ćwiczeń podnoszących gotowość bojową strażaków.
- Z niezwykłym poświęceniem i zaangażowaniem wspierał działania minimalizujące skutki katastrofy ekologicznej na Odrze.
- W związku z agresją Rosji na Ukrainę włączył się w akcję pomocy ukraińskim strażakom, przekazując ok. 20 palet najpotrzebniejszych rzeczy i sprzętu na tereny objęte wojną.
Nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii
PRO PUBLICO BONO
otrzymał
MATEUSZ LESZCZYŃSKI