Szczecin i Gdańsk z otwartymi ramionami.
Teatr Bomba Bomba działający przy Gryfińskim Domu Kultury ze swoim spektaklem „Wioska cudów” dotarł do kolejnych miast i kolejnych widzów.
Szczecin
Widownia zapełniła się po brzegi 16 maja w Domu Kultury Słowianin w Szczecinie. Wśród widzów seniorzy aktywnie działający w Słowianinie, ale także mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, przyjaciele i znajomi teatru. Grupa została wspaniale przywitana przez panią Ingę Kurek.
Widzowie pełni skupienia, nieco zaskoczeni, na pewno wzruszeni z uwagą oglądali najnowszy spektakl teatru. „To było dla nas i do nas skierowane” – mówili po spektaklu widzowie, - „abyśmy byli uważniejsi, otwarci na każdego człowieka, każdy ma przecież coś ważnego do powiedzenia”.
Gdańsk
Festiwal Akcept w Gdańsku miał już swoją 8 edycję. Ta wyjątkowa impreza znana jest w całej Polsce. Udział w niej biorą zarówno teatry osób z niepełnosprawnościami, jak i wszelkie inne grupy tworzące teatr, muzycy, pedagodzy, terapeuci, aktorzy. To, że Teatr Bomba Bomba został zaproszony do udziału w tak renomowanym spotkaniu było dla zespołu dużym wyzwaniem. Był to także pierwszy tak daleki wspólny wyjazd grupy.
Festiwal Akcept trwał od 25 do 27 maja 2017 roku. W programie znalazły się i spektakle dla dzieci i przedstawienia plenerowe. Wystąpiła grupa muzyczna ONI, która ostatnio koncertowała w Australii, Teatr Mimo to, i Teatr Ubogi Relacji. Pierwszy dzień festiwalu zakończył się dyskoteką, w pięknym klubie na starym mieście i spotkaniem wszystkich uczestników festiwalu.
II dzień
Drugi dzień rozpoczął się IV seminarium naukowym na Uniwersytecie Gdańskim. Tematem seminarium był Teatr zaangażowany społecznie. Czy jest miejsce w społeczeństwie dla takich teatrów, wyjątkowych i ważnych? Czy jest sposób, by funkcjonowanie takich grup usankcjonować, wzmocnić? Czy społeczeństwo jest przygotowane na funkcjonowanie teatrów osób niepełnosprawnych intelektualnie i mówiących o sprawach istotnych i priorytetowych?
O swojej pracy i teatrze dla dzieci przebywających w szpitalu opowiadała dr. Persephone Sextou z Wielkiej Brytanii. „ Na co dzień wszyscy myślimy, że dzieci są w szkołach i zapominamy, że tysiące dzieci leży w szpitalach, zmagają się z bólem i często szykują się na spotkanie ze śmiercią” - mówiła dr Sextou. Teatr w działaniu dr Sextou nabiera szczególnego znaczenia i wymiaru. Aktorzy i lalki stają się często świadkami sytuacji ostatecznych. Często też są jedynym sposobem komunikacji dla małych pacjentów i szansą na wyrażenie strachu, czy bólu. Teatr dr Sextou niesie też radość i daje nadzieję.
Kolejnym prelegentem była Agata Sidorek prowadząca Teatr Zgoda w Warszawie. Natomiast o historii pewnego manifestu wolności w Teatrze Bomba Bomba opowiedziała Violina Janiszewska, prowadząca gryfińską grupę.
Pośród prezentacji drugiego dnia festiwalu znalazł się także spektakl Teatru Bomba Bomba pt: „Wioska cudów”. Oklaski w czasie przedstawienia, żywiołowa reakcja publiczności i komentarz organizatorów - Na to tutaj czekaliśmy! świadczą najlepiej o tym jak dobrze zaprezentowała się gryfińska grupa. Pojawiły się kolejne zaproszenia zespołu na festiwale w Polsce.
W tym dniu wystąpiły także teatry: A może, Teatr 3,5, Teatr Playback i Grupa improwizacji teatralnych Nawzajem.
III dzień
Ostatni dzień festiwalu to dzień warsztatów teatralnych, bębniarskich i dla terapeutów warsztat prowadzony przez dr Persephone Sextou. Aktorzy Teatru Bomba Bomba we wszystkich warsztatach i wieńczących je prezentacjach wzięli aktywny udział.
Wyjazd do Gdańska dla Teatru Bomba Bomba to także, poza występem, zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i muzeum Solidarności, to zabawa w morzu i zbieranie muszelek.
To możliwość obejrzenia innych teatrów, szansa na zawarcie nowych znajomości i przeprowadzenia wielu rozmów. To wspaniała przygoda bycia razem, grania na scenie i zwiedzania Polski.
Zarówno prezentacja w DK Słowianin, jak i wyjazd teatru do Gdańska możliwe były dzięki wsparciu Powiatu Gryfińskiego.
Co dalej?
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Teatru Bomba Bomba jest zaproszenie na polsko – niemiecki festiwal UNITHEA w Słubicach – 9 czerwca 2017. Teatr Bomba Bomba wystąpi tam już po raz drugi i jest grupą bardzo oczekiwaną przez organizatorów.
20 czerwca Teatr Bomba Bomba został zaproszony do udziału w Przyjęciu Letnim w Berlinie organizowanym przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. Na szczególne uznanie ze strony organizatorów zasłużył projekt dotyczący realizacji spektaklu Teatru Bomba Bomba wraz z niemieckim Teatrem Barenherz i dofinansowanej premiery przez PNWM. Udział w tym spotkaniu to dla teatru wielkie wyróżnienie.
Kolejna prezentacja będzie miała miejsce na festiwalu Triada Teatralne w Dębnie Lubuskim 6 lipca. Nowy spektakl zaprezentowany zostanie 6 sierpnia na The Tall Ship Races, słynnym Zlocie Żaglowców w Szczecinie. Teatr zaprezentuje tam bajkę afrykańską na scenie dziecięcej na zaproszenie Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Od 15 do 20 sierpnia grupa weźmie udział w polsko niemieckich warsztatach artystycznych w Gross Pinow, gdzie wraz z Teatrem Zgoda z Warszawy pracować będzie nad wspólnym, zupełnie nowym spektaklem.
Tekst: Violina Janiszewska
Zdjęcia: Monika Kuriata