Wzniesione na początku XIV wieku z granitowych głazów narzutowych. Miały one dawnej ok. 30 wieżyczek strzelniczych zwanych strażnicami. Grubość muru wynosiła 1 m, a wysokość od 6 do 9 m. Całość została otoczona fosą i wałem ziemnym. Umocowania te przetrwały do końca XVIII w. W XIX w. fosa i wał obrony zostały zniesione. W skład obwarowań miejskich oprócz murów wchodziły 3 bramy: Myśliborska, Chojeńska i nie istniejąca już dziś Brama Strzeszowska.
Brama Myśliborska powstała najprawdopodobniej w pierwszych latach XIV wieku i stanowiła najsilniejszą i najważniejszą budowlę obronną miasta o wysokości 20,25 m. Wzniesiona z kamienia i nadbudowana w cegle na początku i pod koniec XV w. W latach trzydziestych XX w. obok Bramy Myśliborskiej powstało przejście dla pieszych i drugi wjazd dla pojazdów. W 2006 r. w rocznicę 725-lecia miasta wykonano iluminację świetlną Bramy.
Brama Chojeńska wzniesiona w pierwszej połowie XIV w., licząca18 m wysokości u wylotu dróg w kierunku Chojny. Ma ona kwadratową kamienną podstawę, na której w XV w. została wykonana wieża z cegły, a w XVI w. osadzono ośmioboczne nadbudowy do obserwacji ruchu wojsk nieprzyjacielskich, zwieńczone spiczastym hełmem. Widać również otwory strzelnicze. W 1912 r. obok Bramy zrobiono dla ruchu pieszego furtkę w murze. W 2006 r. wykonano iluminację świetlną Bramy.