Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Już 23 lutego br. rusza szósta edycja Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Festiwal potrwa do 4 marca. Informowaliśmy już o różnych atrakcjach związanych z imprezą. Na festiwalu zobaczymy także szereg doskonałych filmów.

czwartek, 01.03.2012

godz. 21:00

Gryfiński Dom Kultury

Maciej Cuske

film "Daleko od miasta"

Reżyser zabiera kamerę, swojego syna Stasia i jego trzech kolegów do chaty w maleńkiej miejscowości. Tworzy tam dla chłopców świat, który jest obcy nie tylko naszej codzienności, ale i nie przystaje do modnych ostatnio sposobów spędzania czasu. Chłopcy nie mają komputera ani konsoli, nie oglądają programów telewizyjnych dla zabicia czasu. Leżą na kocu pod drzewem, rozmawiają o życiu, snują pierwsze refleksje i planują realizację filmu mieszającego konwencję kina detektywistycznego i horroru o potworach. Cuske ich podpatruje, niekiedy podrzuca temat do rozmowy. Przed widzami otwiera się świat trzynastoletnich chłopców i skrywanych tajemnic, którymi nie co dzień dzielą się z innymi.

 

środa, 29.02.2012

godz. 21:00

Gryfiński Dom Kultury

Andriej Zwiagincew

film "Elena"

Przedpremierowy pokaz najnowszego filmu twórcy "Powrotu" oraz "Wygnania".

Oboje mają dzieci z poprzedniego małżeństwa. Córka Władmira - Katerina, beztroska i zbuntowana dwudziestolatka, nie ma najlepszych relacji z ojcem. Z kolei syn Eleny - Siergiej, bezrobotny próżniak, niezdolny do utrzymania żony i dwójki dzieci, co miesiąc liczy na emeryturę matki. Pewnego dnia, na skutek ataku serca, Władimir trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Podczas odwiedzin nawiązuje nowe relacje z córką. Postanawia, że mimo wszystko to właśnie jej zapisze cały majątek. Elena otrzyma comiesięczną dożywotnią pensję. Nadzieje na finansową pomoc dla syna okazują się płonne. Z nieśmiałej i poddanej żony Elena nagle zmienia się w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. Wymyśla tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie jej rodziny.

 

środa, 29.02.2012

godz. 19:15

Gryfiński Dom Kultury

Sława Ross

film "Syberia. Monamour"
 

Środek syberyjskiej tajgi. Tu żyje się na tyle, na ile pozwoli przyroda. Wokół tylko gęsty las i dzikie zwierzęta, od których nawet ludzie się tu niewiele różnią; gotowi w każdej chwili do ataku, pazerni na namiastkę uczuć. Historię małego Lioszki kontrastuje los żołnierzy, których dowódca jest idealnym przedstawicielem okrucieństwa i brutalności systemu.

Leciwy dziadek jest dla chłopca jedynym oparciem i rodzina. Matka dawno zmarła, a ojciec wyjechał i mimo słabnącej nadziei na jego szczęśliwy powrót do domu, Lioszka tęsknie go wyczekuje. Jedynym gościem w chatce pośrodku złowrogiej tajgi bywa wuj Jurij, przynosząc wieści z "reszty świata".

 

Zimna, obca, zamknięta i odrzucająca pustką samotności Syberia, przedstawiona jest surowo

i minimalistycznie. Skąpe i wrogie, jak syberyjski krajobraz, są tu również dusze ludzi, których losy splatają się że sobą, niezależnie nawet od ich woli. Dzieli ich świat wyobrażeń, lecz nierozerwalnie łączą realia syberyjskiej walki o przetrwanie.

 

środa, 29.02.2012

godz. 17:45

Gryfiński Dom Kultury

Dome Karukoski

film "Lapońska odyseja"

Kino drogi po fińsku. Komedia o Janne - facecie, który mieszka z Laponii w północnej Finlandii i który robi karierę żyjąc z zasiłku. Inari, jego dziewczyna, jest zmęczona jego życiowym nieudacznictwem. Janne nie był w stanie kupić cyfrowego TV box'a, nawet jak dostał na to pieniądze! Inari daje mu ostatnią szansę: jeśli nie uda mu się go kupić do świtu, odchodzi. Chłopak rusza więc wraz ze swoimi dwoma kumplami, by zdobyć upragniony dekoder. A w drodze do miasta muszą stawić czoła wielu wyzwaniom oraz pokonać liczne przeszkody i przełamać pokusy. Zdają sobie sprawę z tego, że muszą być odważni, bo nie ma zmiłuj. Najważniejszą rzeczą jednak nie jest wcale to, żeby się udało, tylko sama podróż.

 

środa, 29.02.2012

godz. 16:00

Gryfiński Dom Kultury

Ulrich Köhler

film "Sen o Afryce"

"Sleeping Sickness"

reżyseria: Ulrich Köhler

występują: Pierre Bokma, Jean-Christophe Folly, Jenny Schilly

prod. Niemcy 2011, 91 min

nagrody: MFF Berlin 2011 - Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię

"Błyskotliwe, inteligentne kino stawiające pytania o tożsamość i kulturową przynależność (...)"

 

POLITYKA

"(...) <<Sen o Afryce>> Ulricha Köhlera jest daleki od wystylizowanych, pocztówkowych obrazów, ale na szczęście nie wpada też w moralizatorskie pułapki."

 

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Niemiecki lekarz Ebbo Velten spędził kilkanaście lat w Afryce, walcząc z epidemią śpiączki afrykańskiej. Po kilku latach choroba została prawie całkowicie wyeliminowana, a Velten wraz z żoną mają wkrótce wrócić do Europy, gdzie mieszka ich nastoletnia córka. Wyjazd z Afryki okazuje się jednak dla niego wyjątkowo trudny. Przez lata zżył się z fascynującymi i żywiołowymi mieszkańcami Czarnego Lądu, tak że nie potrafi już wyobrazić sobie powrotu do beznamiętnej zachodniej rzeczywistości. Velten nie czuje się już Europejczykiem, ale wie też, że nigdy nie stanie się Afrykaninem. Jakąkolwiek decyzję podejmie, zapłaci za nią wysoką cenę...

 

To film o Europejczykach w Afryce, film o Europie - przekonuje Ulrich Köhler, który spędził dzieciństwo w wiosce nad rzeką Kongo. Pozwoliło mu to uniknąć typowych dla zachodnich twórców uproszczeń, gdzie Afryka jawi się albo jako piękna kraina, albo szantażuje emocjonalnie obrazami głodu i chorób. Tymczasem u Köhlera Czarny Ląd jednocześnie uwodzi i przeraża nieokiełznaną dzikością, zmuszając przybyszy do akceptacji swych reguł. Doktor Velten jest niczym Conradowski Kurtz z "Jądra ciemności", którego fascynacja Afryką prowadzi na granicę szaleństwa.

 

wtorek, 28.02.2012

godz. 20:15

Gryfiński Dom Kultury

Paweł Kloc

film "Kołysanka z Phnom Penh"

Sugestywny obraz życia kambodżańskiej ulicy. Ilan Schickman z Izraela nie jest typowym seksturystą przyjeżdżającym na Daleki Wschód w poszukiwaniu łatwych kobiet. Na dobre porzucił swój kraj i związał swoje życie z młodą Kambodżanką. By zarobić na utrzymanie rodziny, zajmuje się wróżeniem z kart na gwarnych ulicach Phnom Penh. Jednakże różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki. Co trzyma go w pozbawionym perspektyw obcym kraju? Poczucie odpowiedzialności za los rodziny czy może całkiem inne okoliczności?

 

 

wtorek, 28.02.2012

godz. 19:00

Gryfiński Dom Kultury

Leszek Dawid

film "W drodze"

Zapis podróży po Polsce, którą reżyser - kierowca odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Tak jak za szybą zmieniają się krajobrazy i pory roku, tak w samochodzie zmieniają się pasażerowie. Każdy z nich ma swoją własną historię - niektórzy przy tym są bardziej wylewni, inni wolą pozostać tajemniczy. Bohaterowie, dzieląc się swoimi radościami, smutkami, refleksjami sprawiają, że ten dokument drogi to symboliczny obraz współczesnej Polski widzianej oczyma jej obywateli.

 

 wtorek, 28.02.2012

godz. 17:15

Gryfiński Dom Kultury

Paweł Ferdek, Łukasz Gutt

film "Odyseja złomowa"

Antyczna droga do Chin - Jedwabny Szlak. Stara ciężarówka wiezie poradziecki złom do chińskiej huty: szutrową drogą przez puste góry Tien Szan, wspinając się na przełęcz Torugart3750 mn.p.m. Śledzimy ostatnią podróż pordzewiałej ramy łóżka, wyrzuconego z jakiegoś domu przed laty. Rozmaite metalowe resztki upadłego imperium ZSRR spotykają się na przyczepie ciężarówki. Rosnące w potęgę Chiny, głodne surowców, pochłonęły już prawie cały złom jaki można było znaleźć w Kirgistanie. W drodze poznajemy życie kilku osób: złomiarza, kierowców, pani z przydrożnej "gościelnicy" - noclegowni urządzonej w "wozie Drzymały". Opowieść toczy się jednocześnie w skali makro i mikro: historia dwóch cywilizacji splata się z walką kilku ludzi o przeżycie i lepszą przyszłość.

Historia jest zapętlona wokół kirgiskiej wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w dolinie At-Baszy, przy drodze prowadzącej do Chin. Życie płynie tam bardzo powoli, zgodnie z rytmem przyrody.

 

wtorek, 28.02.2012

godz. 16:00

Gryfiński Dom Kultury

Wojciech Staroń

film "Argentyńska lekcja"

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument "Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

 

niedziela, 26.02.2012

godz. 21:30

Gryfiński Dom Kultury

Michał Marczak

film "Koniec Rosji"

Dziewiętnastoletni rekrut Aleksiej przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych rubieżach Rosji, aby odbyć służbę wojskową. To jeden z niewielu posterunków granicznych, strzegących olbrzymich, niezamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym. W strażnicy znajduje się sześciu żołnierzy. Każdy z nich od dawna tkwi w tym miejscu, być może od zbyt dawna. Okazuje się, że część z nich ma swoje smutne tajemnice. Trudno jest im wrócić do prawdziwego świata i własnej przeszłości. Łatwiej jest odbywać absurdalną służbę pilnowania zatopionej w śniegu północnej granicy państwa, setki kilometrów od najbliższej ludzkiej osady. Od starszych żołnierzy Aleksiej nauczy się nie tylko jak przeżyć w warunkach polarnych, ale być może otrzyma najważniejszą lekcję życia.

 

Nagrody:

- 2011 - Zagrzeb (FF) nagroda główna w konkursie filmów dokumentalnych

- 2011 -Toronto(Hot Docs) HBO Documentary Films Emerging Artist Award

- 2011 - Nyon (MFFD "Visions du Reel") wyróżnienie specjalne

- 2010 - Warszawa (Festiwal Filmowy "Planete Doc Review") Nagroda Magicznej Godziny za "przekraczanie niewidzialnych granic w filmie, twórczą kreację rzeczywistości oraz ciepłe spojrzenie na ludzi zagubionych w pustce mroźnego krajobrazu na końcu świata"

- 2010 - Perm (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Flahertiana") wyróżnienie FIPRESCI

- 2010 - Jihlava (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych) nagroda "Silver Eye" dla najlepszego filmu długometrażowego

 

 

sobota, 25.02.2012

godz. 21:00

Gryfiński Dom Kultury

Milagros Mumenthaler

film "Powrót do domu"

Nagrody:

MFF Locarno 2011 - Złoty Lampart dla najlepszego filmu, Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki, nagroda FIPRESCI

MFF Mar del Plata 2011 - Złoty Astor dla najlepszego filmu, Srebrny Astor za reżyserię

Buenos Aires u schyłku lata. Trzy nastoletnie siostry: Marina, Sofia i Violeta przebywają same w rodzinnym domu wypełnionym pamiątkami po niedawno zmarłej babci, która je wychowywała. Dziewczęta żyją tak, jak nakazują prawa ich wieku: słuchają muzyki, spotykają się z przyjaciółmi, zakochują się, śmieją i kłócą. Nagle wrzucone w dorosłość muszą odnaleźć się w niepewnej sytuacji, a bolesna strata nieoczekiwanie otworzy przed nimi nowe perspektywy.

 

Reżyserka stworzyła wiarygodne portrety psychologiczne bohaterek, co czyni z "Powrotu do domu" niezwykły film o poszukiwaniu własnej tożsamości i nieuniknionych wyborach przed jakimi każdy z nas staje na progu dorosłości. Dużym atutem filmu są zdjęcia Martina Friasa utrzymane w ciepłej stylistyce retro, świetnie podkreślające odchodzący świat dzieciństwa oraz nastrojowa amerykańska muzyka folk z lat 70.

Informacje - krótko

Matura 2024
Ryby odrzańskie – zasmakuj w powiecie gryfińskim
Nie masz szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne
Poprawa dostępności budynku Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. 11 Listopada 16D
Droga w Naroście zostanie przebudowana
Promocja powiatu poprzez turystykę rowerową
Rozbudowa Szpitala Powiatowego - dotacja państwowa
Rozbudowa Szpitala Powiatowego
Termomodernizacja budynku nr 2 - Dom Pomocy Społecznej w Moryniu
Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
e-budownictwo

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony