18. edycja konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję Powiatu" już za nami. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 grudnia br. w Domu Kultury w Baniach, statuetka bociana w kategorii kultura i sztuka powędrowała do Biblioteki i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. W kategorii sport, turystyka i rekreacja zwyciężyła Martyna Mlak, natomiast za działalność pro publico bono nagrodę odebrał Dariusz Żeromski. Więcej o laureatach w dalszej części artykułu.
BIBLIOTEKA I CENTRUM KULTURY W TRZCIŃSKU-ZDROJU
- W ramach działalności prowadzi wyróżniający się na tle innych ośrodków kultury szeroki wachlarz zajęć kulturalnych, artystycznych, rekreacyjnych i prozdrowotnych adresowany dla wszystkich grup wiekowych – od maluchów po seniorów.
- Jest organizatorem licznych wystaw rękodzieła, prac malarskich, sztuki użytkowej promujących twórczość lokalnych artystów.
- Wspiera rozwój młodych talentów wokalnych, tanecznych i teatralnych.
- W 2023 r., działający pod egidą centrum kultury zespół „Szyk” zdobył wyróżnienie w 43. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.
Pozostali kandydaci zgłoszeni do nagrody w kategorii KULTURA I SZTUKA:
(kliknij w nazwisko/nazwę, aby zobaczyć opis)
- Malarka z Piaseczna w gm. Banie specjalizująca się głównie w technice olejnej i akrylowej oraz w pouringu.
- Od kilku lat organizuje i bierze udział w plenerach malarskich, których tematem najczęściej są zabytki i pejzaże powiatu gryfińskiego.
- Prowadzi warsztaty malarskie z dziećmi i młodzieżą oraz tworzy scenografie do spektakli teatralnych.
- Promuje także powiat prezentując swoje obrazy na licznych wystawach i wernisażach.
- Chór tworzony przez dorosłych mieszkańców gminy Gryfino.
- Od przeszło 20 lat artyści aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych w powiecie gryfińskim i w województwie zachodniopomorskim.
- W swoim dorobku posiadają złote, srebrne i brązowe dyplomy zdobyte na festiwalach i konkursach chóralnych.
- W styczniu 2023 r. chór był organizatorem I Gryfińskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Hej kolęda, kolęda”, natomiast w lipcu Res Musica reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych w Hiszpanii.
- Nazywana „człowiekiem orkiestrą” ze względu na swoją wszechstronność i zaangażowanie w życie kulturalne powiatu gryfińskiego.
- Prowadzi zespoły muzyczne Czciborzanie oraz Gama. Sama również występuje na scenie, najczęściej ze swoim ulubionym akordeonem.
- Jej podopieczni zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
MARTYNA MLAK
- 17-letnia, niezwykle utalentowana zawodniczka MKS Hermes Gryfino, trenująca i startująca aż w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych.
- Posiada I klasę sportową, jest członkinią Zaplecza Kadry Narodowej.
- W 2023 r. podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie zdobyła tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Polski w siedmioboju.
Pozostali kandydaci zgłoszeni do nagrody w kategorii SPORT, TURYSTYKA I REKREACJA:
(kliknij w nazwisko/nazwę, aby zobaczyć opis)
- Mieszkanka Gryfina, zawodniczka Klubu Sportowego Inwalidów „Start Szczecin".
- Tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Paralekkoatletyce w Paryżu, w konkurencji pchnięcie kulą.
- Otrzymała kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r.
- Jest także aktualną Mistrzynią Polski w rzucie oszczepem oraz srebrną medalistką Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą.
- Klub od 20 lat zajmuje się szkoleniem młodzieży w grze w badmintona. Jest członkiem Polskiego Związku Badmintona
- Zawodnicy reprezentują powiat gryfiński w licznych turniejach badmintonowych rangi ogólnopolskiej zdobywając każdorazowo czołowe lokaty.
- Zarząd Krokusa corocznie pozyskuje zewnętrzne środki finansowe na działalność m.in. zakup sprzętu, organizację treningów i imprez.
- W 2023 r. klub uczestniczył w trzech projektach popularyzujących aktywność ruchową i zdrowy styl życia.
- Wieloletni trener i animator sportu wśród najmłodszych mieszkańców gminy Cedynia.
- Dzięki wspaniałemu podejściu pana Pawła do dzieci, prowadzone zajęcia są doskonałą lekcją dyscypliny, przezwyciężania słabości, wytrwałości i tolerancji.
- Trenująca u pana Pawła drużyna dziewcząt zajęła I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Piłce Ręcznej,
- Lekkoatletka, była zawodniczka Klubu Sportowego Inwalidów „Start Szczecin".
- Wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.
- Obecnie trenerka osiągającej międzynarodowe sukcesy Joanny Oleksiuk.
DARIUSZ ŻEROMSKI
- Człowiek o wielkim sercu, wrażliwy szczególnie dla krzywdę bezdomnych czworonogów.
- Każdą wolną chwilę poświęca na organizację zwierzęcych adopcji i zbiórkę karmy oraz opiekę nad psami i kotami , wspierając przytulisko w Cedyni.
- W ramach wolontariatu prowadzi też zajęcia z jogi dla mieszkańców gminy Cedynia, a dochód z zajęć przeznacza na pomoc porzuconym zwierzętom.
Pozostali kandydaci zgłoszeni do nagrody w kategorii PRO PUBLICO BONO:
(kliknij w nazwisko/nazwę, aby zobaczyć opis)
- Pierwsze w powiecie przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, działające na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami oraz aktywizacji i rozwijania ich umiejętności zawodowych.
- Angażuje się w działalność charytatywną biorąc udział w licznych zbiórkach i akcjach pomocowych.
- Podczas tegorocznego Pol’and’Rock Festiwal Pełnosprawni współtworzyli Strefę Pomorza Zachodniego, w której prowadzili warsztaty i animacje dla uczestników festiwalu.
- Organizator corocznych Międzynarodowych Manewrów Pożarniczych, w których udział biorą jednostki OSP z Polski oraz Niemiec, Ukrainy i Holandii.
- Są to jedyne takie ćwiczenia w Polsce i z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
- Ideą organizowanych manewrów jest zwiększenie sprawności i umiejętności technicznych strażaków oraz wymiana doświadczeń w działaniach ratowniczo-gaśniczych między jednostkami OSP.
- Pomysłodawca realizowanego w Mirowie projektu rewitalizacji, w ramach którego stare budynki kuźni i remizy przekształcono w „Kuźnię Talentów” – miejsce spotkań i rozwijania talentów mieszkańców sołectwa Mirowo i wszystkich zainteresowanych.
- Organizuje wiele ciekawych inicjatyw służących rozwojowi Mirowa oraz aktywizacji i integracji społeczności lokalnej.
- Angażuje mieszkańców Mirowa do dbałości o wizerunek otoczenia, od 10 lat organizując konkurs „Aksamitna Zagroda” na najbardziej ukwiecone gospodarstwo w wiosce.
- Policjant, który w lipcu br. podczas urlopu na Bałtykiem, nie zważając na niebezpieczeństwo, z narażeniem własnego życia uratował tonącą nastolatkę.
- Reprezentował Polską Policję podczas III Światowego Turnieju Drużyn Policyjnych w piłce nożnej siedmioosobowej zdobywając mistrzostwo świata.
- Pasja pana Rafała do sportu przekłada się również na bezinteresowną pomoc – w grudniu 2022 r. był pomysłodawcą i organizatorem charytatywnego halowego turnieju piłki nożnej „Dla Adelki”.
- Organizacja prowadząca Dom Pomocy Społecznej, skupiająca się głównie zapewnieniu godnych warunków życia mieszkańców w placówce, na za zaspokajaniu ich potrzeb emocjonalnych, kompensujących brak domu rodzinnego.
- Stowarzyszenie organizuje pensjonariuszom DPS czas wolny i wypoczynek oraz wiele imprez artystycznych, sportowych i rekreacyjnych integrując ich ze społecznością lokalną.
- Pozyskuje fundusze z programów pomocowych oraz od sponsorów i darczyńców z przeznaczeniem remonty i modernizacje placówki.