Członkowie Komisji Ochrony Cywilnej, Zagrożeń Nadzwyczajnych i Administracji Zespolonej spotkali się 30 lipca br. w Chojnie z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie oraz dyrektorami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.
Dyrektorzy oprowadzili radnych po placówkach, przedstawili również swoje sukcesy jakie osiągnęły placówki w ostatnim czasie oraz problemy z którymi się aktualnie borykają. Dyrektor PCPR zaprezentowała radnym „Analizę zagadnień i problemów związanych z działalnością działających na terenie powiatu domów dziecka, rodzin zastępczych i domów pomocy społecznej”.
Na terenie powiatu działają cztery domy pomocy społecznej o łącznej liczbie 406 miejsc. Dwie placówki przeznaczone są dla osób przewlekle somatycznie chorych i są to:
- Dom Pomocy Społecznej w Dębcach (81 miejsc),
- Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju (82 miejsca),
pozostałe placówki przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych intelektualnie:
- Dom Pomocy Społecznej w Moryniu – dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (120 miejsc),
- Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie – dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (123 miejsca).
Piecza zastępcza w powiecie sprawowana jest w formie rodzinnej i instytucjonalnej.
Rodzinna piecza zastępcza to 113 rodzin zastępczych, w których przebywa 178 dzieci.
Pieczę instytucjonalną sprawuje Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Chojnie (liczba miejsc: 74) w skład którego wchodzą:
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 1 w Chojnie, ul. Podmurze 4,
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 2 w Chojnie, ul. Żółkiewskiego 5,
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3 w Trzcińsku-Zdroju, ul. Dworcowa 3.