W sobotni wieczór 16 maja 2015 r. ponad 50 osób wyruszyło na nocne zwiedzanie zabytków. Europejska Noc Muzeów rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Cedyni, gdzie ze zbiorami i historią placówki, licznie zgromadzonych widzów zapoznawali: dr Paweł Migdalski, Paweł Pawłowski i Magdalena Jakołcewicz. Jedną z kilku atrakcji wieczoru była możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień piwnic do przechowywania wina, datowanych na przełom XVIII/XIX wieku. Zamierzeniem organizatorów było też przedstawienie koncepcji zagospodarowania piwnic na cele kulturalne i wystawiennicze. Pomysł ten od lat jest podnoszony przez Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus.



Podążając szlakiem cedyńskich zabytków, uczestnicy spaceru historycznego odwiedzili również kirkut (żydowski cmentarz), wieżę widokową oraz poznali wiele ciekawostek dotyczących kościoła i rynku w Cedyni. Tajemnice cedyńskiego ratusza przybliżył Andrzej Kordylasiński, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej.

Dzięki prezentacji starych fotografii ze zbiorów archiwalnych Muzeum Regionalnego w Cedyni, przygotowanej przez Magdalenę Jakołcewicz, Cedyńska Noc Muzeów była również okazją do podziwiania zmian w gminie, które nastąpiły od 1900 r. do czasów współczesnych.



Kulminacją wieczoru był pokaz filmu „Ukryte gniazdo dynastii" i spotkanie autorskie z reżyserem filmu Zdzisławem Cozacem. Widzowie z zainteresowaniem oglądali prezentowane „śledztwo historyczne" omawiające kwestię pochodzenia dynastii Piastów oraz lokalizacji ich rodowego grodu. W czasie dyskusji z autorem zadawano wiele pytań o kolejne plany realizacyjne, padały również propozycje ukazania bitwy pod Cedynią, co spotkało się z zainteresowaniem gościa.



Ostatnim akcentem Cedyńskiej Nocy Muzeów była iluminacja pomnika pod urzędem miejskim oraz wieży widokowej. Dzięki pomocy firmy oświetleniowej Natrium oraz osobistemu zaangażowaniu pana Tomasza Darochy, gra światła w nocnym anturażu wyeksponowała zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze walory obu miejsc, prezentując mieszkańcom przedsmak tego, jak obiekty będą oświetlone w niedalekiej przyszłości.



Przed rozpoczęciem Nocy Muzeów, przez całą sobotę w Cedyni rozgrywana była także gra miejska „Tajemnice Cedyni", przygotowana przy współpracy Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita, Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni i Muzeum Regionalnego.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu składa serdeczne podziękowania Panu Witoldowi Prucnalowi, Andrzejowi Mazurowi za pomoc techniczną oraz panu Tomaszowi Darocha z Firmy Natrium za podświetlenie obiektów historycznych w Cedyni.








Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony