Od 4 do 11 czerwca 2023 r. w Vichy (Francja) odbyła się impreza ,,Virtus Global Games Vichy France 2023”. Światowe Igrzyska Virtus Global Games to równocześnie Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Virtus Global Games 2023 skupiło 44 państwa, 14 dyscyplin sportowych i blisko 1000 zawodników.

Polska reprezentacja lekkoatletyczna liczyła 16 zawodników. Pośród nich znajdował się Kamil Pitura – uczeń Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie i jednocześnie zawodnik UKS Mieszko Chojna. Przede wszystkim zaś reprezentant lekkoatletycznej kadry Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Kamil startował w trzech konkurencjach tj. w biegu na 400 m, gdzie z czasem 53,60 s. (rekord życiowy) dostał się do finału B. Ostatecznie zajął 11 miejsce. W biegu na 200 m z czasem 25,21 s. Kamil zajął dalszą pozycję. Medalową pozycję przyniósł Kamilowi start w biegu sztafetowym 4 x 400 m. Wraz z kolegami Danielem Pekiem, Krzysztofem Górczakiem oraz z Mateuszem Piątkiem chłopcy wywalczyli brązowy medal. Uzyskany przez nich czas to 3’39’’49. Pierwsze miejsce w tym biegu zdobyli Włosi z czasem 3’26’’57, drugie miejsce wywalczyli Portugalczycy z czasem 3’29’’94.

Ogólnie polscy lekkoatleci zaprezentowali się bardzo dobrze. Barbara Bieganowska -Zając zdobyła złoto w biegu na 1500 i 800 m. Karolina Kucharczyk zdobyła złoto w skoku w dal, w trójskoku oraz w biegu na 100 m przez płotki. Polki w biegu 4x400 zdobyły również złoto.

Jako szkoła i klub UKS Mieszko Chojna możemy mówić o swego rodzaju ,,niefarcie”. Nasz czołowy zawodnik Tycjan Kozdra, wielokrotny medalista zawodów krajowych, europejskich i światowych w skoku w dal i wzwyż tuż przed zawodami, podczas startu sprawdzającego doznał kontuzji, która wyeliminowała go z udziału w zawodach. Podobnie było z Mateuszem Mielczarkiem (skoczek w dal, sprinter), który naderwał mięsień.

Źródło: SOS-W Chojna