Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie
ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino
tel. 91 416 20 11, 91 415 22 11
fax 91 416 27 02
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gryfino.pl


Dane statystyczne:

  • Powierzchnia miasta i gminy - 254 km2
  • Liczba mieszkańców - 32 025 (31.12.2018 r.)

Gryfino należy do najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Budowa elektrowni "Dolna Odra" wpłynęła na szybki rozwój miasta. Tereny wokół elektrowni stanowią strefę działalności przemysłowej. Największą inwestycją ostatnich lat w Gryfinie jest oczyszczalnia ścieków. Powstała ona w oparciu o technologię duńską i jest dziś jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w północno-zachodniej Polsce.

Gryfino utrzymuje rozbudowane kontakty transgraniczne z miastami niemieckimi Gartz, Schwedt, Bersenbrűck. Współpraca z partnerami obejmuje wszystkie dziedziny życia społecznego miasta, od kultury poczynając, na gospodarce komunalnej kończąc.

Gryfino znane jest ze swoich imprez kulturalnych i rekreacyjnych, są to między innymi Dni Gryfina, Rytmy Ziemi - muzyka folk, Spotkanie Teatralne "Karton", Przeglądy Zespołów Rockowych.

Do najważniejszych zabytków miasta Gryfino zalicza się średniowieczny kościół, dziś pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z interesującą renesansową amboną z 1605 roku, pozostałości murów obronnych z Bramą Bańską z XIV stulecia, oraz granitowe kościoły wiejskie w Gardnie, Wełtyniu, Steklnie, Bartkowie, Borzymiu i Chlebowie.

 

Współpraca międzynarodowa:

Gryfino w 1991 r. podpisano oficjalną umowę z niemieckim miastem Gartz o współpracy w dziedzinie kultury, sportu i gospodarki komunalnej. Do najciekawszych inicjatyw w tym zakresie należą: jednoczesne uruchomienie oczyszczalni ścieków po obu stronach Odry, oddanych do użytku w 1995 r., Międzynarodowe Dni Muzyki organizowane corocznie w czerwcu w Gartz i Gryfinie, - otwarcie w 1993 r. niemiecko-polskiego gimnazjum w Gartz, - transgraniczne biegi i rajdy rowerowe corocznie odbywające się w maju i w październiku na trasie Gartz - Gryfino, - niemiecko-polskie zawody Ochotniczych Straży Pożarnych.

W 1994 r. podobną umowę podpisano między Gryfinem i Schwedt. W ramach tej współpracy odbywają się: polsko-niemieckie warsztaty plastyczne w Schwedt i Gryfinie, międzynarodowy konkurs rysunku dziecięcego, wymiana doświadczeń między Szkołą Muzyczną w Schwedt i ogniskiem muzycznym "Bel Canto" w Gryfinie, wspólne seminaria bibliotekarzy, warsztaty kostiumowo-historyczno-teatralne.

W 1996 r. została zawarta kolejna transgraniczna umowa wielostronna pomiędzy gminami Powiatu Gryfińskiego a Stowarzyszeniem Heimatkreis Greinfenhagen, której zadaniem jest wspieranie i popieranie rozwoju współpracy w dziedzinach: gospodarki, kultury, oświaty, sportu i turystyki.

11 listopada 2000 r. - podpisanie umowy o współpracy między Miastem i Gminą Gryfino a miastem Bersenbrück (RFN).

W 2005 roku podpisano umowę o współpracy z ukraińskim miastem Sambor. Przewiduje ona nawiązywanie i pogłębianie wzajemnych kontaktów w dziedzinie nauki, kultury, oświaty i informacji. Kontakty realizowane będą m.in. poprzez rozpowszechnianie książek, prasy, materiałów promocyjnych, wymianę grup uczniów i praktykantów, młodzieżową wymianę wakacyjną, konferencje, szkolenia, seminaria i inne spotkania zainteresowanych osób, instytucji i organizacji.

Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony