ogolneJazda na rowerze to nie tylko sport, nie tylko moda, ale także sposób na poznawanie świata. W ostatnim czasie turystyka rowerowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a w regionie powstają kolejne, nowe ścieżki rowerowe wraz z infrastrukturą. Dlatego właśnie z myślą o miłośnikach jednośladów Powiat Gryfiński wydał przewodnik rowerowy zachęcający do aktywnego wypoczynku i odkrywania atrakcyjnych miejsc.

Broszura jest źródłem rzetelnej i kompleksowej informacji ukazującej różnorodne, rowerowe oblicze powiatu gryfińskiego, w którym nie brakuje pięknych krajobrazów, zabytków architektury, a także ciekawych obiektów i miejsc oraz związanych z nimi historii.

Propozycja skierowana jest przede wszystkim do tzw. „niedzielnych rowerzystów”, np. rodzin z dziećmi czy seniorów. Mogą oni skorzystać z sześciu urokliwych tras tematycznych, których układ został tak przemyślany, by początek i koniec każdej wycieczki był dobrze skomunikowany z głównymi trasami rowerowymi (Pojezierzy Zachodnich, Blue Velo , Zielona Odra), samochodowymi i kolejowymi. Uzupełnieniem przewodnika jest mapa z zaznaczonymi wszystkimi wycieczkami oraz przebiegiem wyżej wymienionych szlaków rowerowych.

przystanek klepiczObie publikacje są częścią realizowanego przez powiat  projektu pt. „Promocja powiatu poprzez turystykę rowerową, czyli aktywne poznawanie regionu i związanych z Powiatem Gryfińskim legend” i zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

ciag logotypow


MAPA POWIATU GRYFIŃSKIEGO <<pobierz>>


Wycieczka 1: Obrzeżami Puszczy Bukowej

klasztor kolbaczSzlak wiedzie od granicy powiatu gryfińskiego ze Szczecinem, przez Gryfino do Nowego Czarnowa. Po drodze do zwiedzenia obiekty dawnego opactwa cysterskiego w Kołbaczu będące jedynym w powiecie pomnikiem historii, ogród dendrologiczny w Glinnej z unikatowymi okazami drzew i krzewów, zabytki sakralne Kartna, Żelisławca, Chlebowa, Starych Brynek, miasto Gryfino oraz niezwykły i tajemniczy Krzywy Las w pobliżu Elektrowni Dolna Odra. Zdjęcie: Pomnik historii, zespół dawnego opactwa cysterskiego w Kołbaczu.

Przebieg i opis trasy <<pobierz pdf>>


Wycieczka 2: Między Tywą a Odrą

platforma widuchowaNa trasie do odwiedzenia Widuchowa z platformą widokową, z której roztacza się przepiękny widok na Odrę, Zatoń Dolna z historycznym parkiem naturalistyczno-krajobrazowym „Dolina Miłości”, Puszcza Piaskowa, miasto Chojna z cennymi zabytkami oraz zamek joannitów w Swobnicy. Zdjęcie: platforma widokowa w Widuchowej (fot. P. Wróbel).

Przebieg i opis trasy <<pobierz pdf>>


Wycieczka 3: Szlakiem Pamięci Narodowej

cmentarz stare lysogorkiWyjątkowy pod względem kulturowym i przyrodniczym zakątek południowej części powiatu. Jadąc tym szlakiem warto zobaczyć warto zrewitalizowany dawny most kolejowy w Siekierkach,  cmentarz wojenny żołnierzy poległych podczas forsowania Odry w 1945 r., nadodrzańskie obeliski i pomniki upamiętniające to wydarzenie, sanktuarium MB Królowej Pokoju w Siekierkach oraz miasto Mieszkowice z ciekawą zabudową i zabytkami. Zdjęcie: Rejon Pamięci Narodowej - cmentarz wojenny w Starych Łysogórkach.

Przebieg i opis trasy <<pobierz pdf>>


 Wycieczka 4: Epoka lodowcowa 

mamuty morynTrasa wiodąca z Mieszkowic do Przyjezierza. Wybierając tę wycieczkę warto na dłużej zatrzymać się w Moryniu – urokliwym miasteczku otoczonym pełnym wieńcem XV-wiecznych murów obronnych z unikatowym kościołem Świętego Ducha oraz rynkiem z fontanną Wielkiego Raka. Zobaczymy tu także „Kamienny Ogród” – skupisko ok. 50 głazów narzutowych, a także naturalnej wielkości modele zwierząt z epoki lodowcowej, ich tropy i informacje na ich temat, razem tworzące „Aleję Gwiazd Plejstocenu”. Jadąc aleją dotrzemy do jednego z najgłębszych jezior w Polsce – jeziora Morzycko, w którym króluje ryba sielawa. Zdjęcie: Mamuty w Alei Gwiazd Plejstocenu w Moryniu. 

Przebieg i opis trasy <<pobierz pdf>>


 Wycieczka 5: Najdalej na zachód 

gora czciboraMalownicza trasa wiodąca granicą między obszarami zalewowymi Doliny Dolnej Odry i Kotliny Freienwaldzkiej a Pojezierzem Myśliborskim. Na trasie koniecznie do zobaczenia Cedynia (klasztor cysterek, wieża widokowa, rynek, kościół), Góra Czcibora z pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo Mieszka I nad margrabią Hodonem w bitwie pod Cedynią w 972 r., rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie oraz najdalej na zachód wysunięty punkt Polski w okolicach Osinowa Dolnego. Zdjęcie: Góra Czcibora k. Cedyni.

Przebieg i opis trasy <<pobierz pdf>>


 Wycieczka 6: Mało znane – nie do zapomnienia

von trescowPodróżując tym szlakiem zwiedzamy Mieszkowice (początek trasy), a następnie przejeżdżając przez Troszyn i Zielin dojeżdżamy do Chełma Dolnego. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby na przykościelnym placu zobaczyć mauzoleum rodu von Trescow, gdzie pochowany był gen. Henning von Trescow, uczestnik nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w 1944 r. Zdjęcie: Kaplica rodu von Trescow w Chełmie Dolnym

Przebieg i opis trasy  <<pobierz pdf>>

 

Turystyka
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony