Nowe kierunki związane z kierunkiem kształcenia kucharza chcą otworzyć Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Mieszka I w Chojnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie. Tymczasem analiza Powiatowej Rady Zatrudnienia wykazuje, że w tym zawodzie jest nadprodukcja absolwentów.
Wykazano, iż na jedną ofertę pracy w zawodzie kucharz małej gastronomii czeka więcej niż 78 osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W zawodzie kucharz na jedną ofertę pracy w 2011 r. czekało 11 osób. Natomiast w zawodzie pomoc kuchenna na jedną ofertę pracy w zeszłym roku przypadało 4 bezrobotnych. Na jedną ofertę pracy w zawodzie technik żywności i gospodarstwa domowego czeka 495 osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych na jedną ofertę pracy w 2011 r. czekało 157 osób. Natomiast w zawodzie technik technologii żywności na jedną ofertę pracy w zeszłym roku przypadało 32 bezrobotnych.
Z czego wynika tak duże bezrobocie wśród osób zajmujących się żywieniem? Otóż obecnie na terenie powiatu gryfińskiego w tych zawodach kształci wiele szkół. Przykładowo w zawodzie kucharz małej gastronomii kształci pięć szkół. Są to:
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie
2. Zawodowa Szkoła Dla Dorosłych w Chojnie, oddział w Trzcińsku Zdroju
3. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie
5. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie
Wymienione zawody zaliczone są do nadwyżkowych, generujących bezrobocie.
Szkoły działające na terenie naszego powiatu na dzień dzisiejszy nie posiadają opracowanych planów kształcenia na rok 2012/2013, jednak przewidują nabór na wyżej wymienione kierunki.