Ogród położony jest w południowo-wschodniej części Puszczy Bukowej w tzw. „Słonecznej Kotlinie”. Założony w 1823 r. jako szkółka drzew rodzimego pochodzenia.
Ogród Dendrologiczny w Glinnej jest szeroko znany z rosnących tu kilku największych w Polsce okazów drzew obcego pochodzenia. Choć niewielki, bo niespełna 4-hektarowy jest jednym z najciekawszych w kraju. Obecnie kolekcja ogrodu liczy ponad 600 gatunków i odmian głównie pochodzenia azjatyckiego. Najcenniejsze, największe i najstarsze drzewa to jodła olbrzymia i szlachetna, jodła grecka, orzesznik pięciolistkowy, kuningamia i metasekwoja chińska, cyprysiki groszkowe, choina kanadyjska. Występują tu także mamutowce olbrzymie, kasztany jadalne, platany klonolistne, liczne gatunki magnolii, ostrokrzewów i klonów.
Na terenie ogrodu są też okazy sadzonych po raz pierwszy w Polsce tulipanowców i kielichowców chińskich, szydlicy japońskiej czy cedrzyńców kalifornijskich.
Obszar ogrodu pokrywa labirynt ścieżek spacerowych z licznymi miejscami do odpoczynku. Każdy okaz posiada swoją tabliczkę z nazwą, opisem i miejscem występowania gatunku. Warto odwiedzić to miejsce w różnych porach roku, gdyż tylko wówczas można uchwycić całe piękno ogrodu i okazów w zgromadzonej tu kolekcji.
Na tablicach ustawionych przy wejściu znaleźć można wiele ciekawych informacji o życiu spotykanych w pobliskich lasach roślin i zwierząt.
Przy arboretum znajduje się duży parking i polana z drewnianą altaną – doskonałe miejsce na rodzinne biesiady przy ognisku. Nieopodal stoi też wiata, w której znajduje się kominek, bufet (czynny w dni wolne od pracy) oraz stoły i ławki na około 70 osób.
Obecnie gospodarzem ogrodu jest Nadleśnictwo Gryfino, a opiekunem naukowym prof. Jerzy Tumiłowicz.
Fotogaleria