W 71. rocznicę tych wydarzeń o godzinie 17.00 w historyczną godzinę „W" w całym kraju, w tym także na terenie powiatu zawyją syreny. Niech będą one dla wszystkich znakiem do zatrzymania się, oderwania od codziennych obowiązków, zadumania i chwilą ciszy oddanie hołdu bohaterskim powstańcom.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców i gości powiatu gryfińskiego o godne uczczenie pamięci tych, dla których wolność i niepodległość stanowiły wartości najwyższe.
Patrol por. „Agatona” z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego
Źródło: www.wikipedia.org
Główną przyczyną powstania było pragnienie wyzwolenia stolicy spod pięcioletniej niemieckiej niewoli. Zbliżanie się Armii Czerwonej i wycofywanie się wojsk Hitlera stało się dla dowództwa Armii Krajowej przyczyną do wydania decyzji o walce z okupantem. Samodzielne wyzwolenie miasta miało także zapobiec ewentualnym roszczeniom ZSRR w przypadku uwolnienia Warszawy przez Związek i być wyrazem oporu wobec komunistycznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Powstańcza mogiła na Starym Mieście
Źródło: www.wikipedia.org