Zgodnie z reformą służby zdrowia od 1 października 2017 r. zmieniają się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Gryfinie usługa świadczona będzie przez Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w budynku przy ul. Niepodległości 39, tel.519 096 702, 519 096 703, natomiast w Chojnie po pomoc należy udać się na ul. Polną 3A (budynek Pogotowia Ratunkowego) tel. 91 461 28 55. Poniżej więcej informacji co się zmieniło w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, jak z niej korzystać oraz punkty świadczenia usługi w województwie zachodniopomorskim.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Dyżurujący lekarz udziela porad:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
- telefonicznie.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjentom udzielana jest pomoc medyczna w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy nagłego zachorowania,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Korzystanie z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej uzasadniają w szczególności:
- zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),
- infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
- bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych,
- bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych,
- biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,
- nagłe bóle kręgosłupa, stawów, kończyn itp.
- zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji i dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).
WAŻNE!
Placówki medyczne, którym 30 września br. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela).
Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00.
Wykaz miejsc sprawowania od 1 października 2017 roku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie zachodniopomorskim: