Ośmioro jurorów tworzących kapitułę 14. edycji konkursu „Nagroda starosty gryfińskiego za promocję powiatu” w pierwszym etapie głosowania wyłoniło już nominowanych, którzy mają szanse na zdobycie statuetki „Bociana”. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas uroczystej gali 14 listopada br.
Nowością jest wprowadzona w tym roku zmiana w składzie kapituły. Oprócz przedstawicieli Powiatu Gryfińskiego po raz pierwszy w opiniowaniu wniosków i wyborze nominowanych uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych.
Tegoroczna kapituła obradowała w składzie: Henryk Kaczmar – członek Zarządu Powiatu jako przewodniczący oraz członkowie Aleksandra Misiuna-Gólcz (radna Rady Powiatu), Arkadiusz Augustyniak (wójt Gminy Banie), Barbara Ignaczak (zastępca burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój), Małgorzata Karwan (zastępca burmistrza Gminy Cedynia), Ewa Sznajder (sekretarz Gminy Gryfino), Beata Erlich-Błaszczyk z Urzędu Gminy Stare Czarnowo oraz Monika Baczyńska-Padjasek z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gryfinie.
Nominowani w kategorii KULTURA:
(kliknij w nazwisko/nazwę kandydata, aby dowiedzieć się więcej)
- Śpiewaczka operowa, trener wokalny. Absolwentka Poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie ad. dr hab. Iwony Hossy na kierunku śpiew solowy.
- Pomysłodawczyni i koordynator odbywającego się od dwóch lat „Festiwalu Gwiazd Polskiej Estrady w Chojnie, w którym udział biorą wokaliści z całej Polski.
- Współtwórczyni koncertów operowych, odbywających się podczas Dni Integracji i Ekumenizmu w Chojnie.
- Uczestniczka licznych szkoleń i seminariów dla nauczycieli śpiewu.
- Od pięciu lat prowadzi pracownię wokalną w Centrum Kultury w Chojnie, gdzie dzieci i młodzież rozwijają swoje talenty. Podopieczne reprezentują powiat w przeglądach, konkursach i festiwalach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
- Kombatant i pionier Ziemi Gryfińskiej, sybirak, prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Gryfinie. Do Gryfina przyjechał z Wołynia w kwietniu 1946 r. i mieszka tu do dziś.
- Osoba niezwykle aktywna. Pisze wiersze, angażuje się w działalność społeczną i artystyczną. Od kilku lat jest aktorem Teatru Eliksir – teatru seniorów, działającego od 2012 r. w Gryfińskim Domu Kultury i współpracującego z Gryfińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
- Swymi wspomnieniami i twórczością chętnie dzieli się z młodzieżą szkolną oraz dorosłymi mieszkańcami naszego regionu, przyjmując zaproszenia na wszelkiego rodzaju spotkania.
- W 2019 r. wydał książkę ze wspomnieniami i utworami poetyckimi pt. „Przeminęło z czasem. Wspomnienia”.
- Jest także inicjatorem postawienia w Gryfinie pomnika słynnego na cały świat niedźwiedzia Wojtka, mianowanego do stopnia kaprala, który wraz z żołnierzami armii Andersa przeszedł cały szlak bojowy aż do Monte Cassino.
- Usytuowanie pomnika w Gryfinie nie jest przypadkowe, bowiem jednym z opiekunów tego niezwykłego zwierzęcia był Szymon Romaniuk – pochowany na gryfińskim cmentarzu starszy brat pana Jerzego.
- Grupa teatralna seniorów utworzona w 2012 r. z inicjatywy Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- W okresie 7-letniej działalności teatr stworzył wiele programów artystycznych, dzięki którym wypracował swoją markę i rozpoznawalność.
- Największy rozgłos przyniosły teatrowi sztuki komediowe „Eliksir młodości”, „Szafa” i „Spotkanie po latach”.
- Teatr tworzy także programy poetyckie i wieczorne spotkania z poezją. W 2018 i 2019 r. aktorzy prezentowali swoje spektakle w Gryfinie, Szczecinie, Myśliborzu, Ińsku, Moryniu i wielu innych miastach.
- Oprócz prezentacji własnej twórczości, teatr uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, aktywnie współpracując m.in. z gryfińskim instytucjami: Klubem Nauczyciela, Centrum Aktywności Lokalnej, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Biblioteką Miejską, a także ośrodkami kultury spoza Gryfina – Teatrem Uckermarkische Buhnen w Schwedt, Domem Kultury 13 Muz w Szczecinie i innymi.
- Aktorzy byli także gośćmi Polskiego Radia Szczecin, uczestnicząc w rozmowie na temat teatrów amatorskich i teatrów seniorów.
Nominowani w kategorii SPORT:
(kliknij w nazwisko/nazwę kandydata, aby dowiedzieć się więcej)
- Na przełomie roku 2018/2019 klub uzyskał bardzo wysokie wyniki na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
- W tzw. Rundzie Jesiennej drużyna seniorów wygrała wszystkie spotkania ligowe, co na szczeblu całej Polski uzyskało tylko 14 drużyn, a drużyna juniorów nie przegrała meczu o ligowe punkty już ponad 18 miesięcy.
- Klub rywalizuje na wielu szczeblach rozgrywkowych. Posiada siedem drużyn, w tym pięć młodzieżowych, które godnie reprezentują gminę Banie i powiat gryfiński.
- Drużyna seniorów, dzięki swym wynikom uzyskała awans o dwie klasy rozgrywkowe, stając się na chwilę obecną najlepszą drużyną na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym powiecie.
- Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie.
- Ambitnie i z dużymi sukcesami trenują grę w warcaby klasyczne i międzynarodowe w kole warcabowym „Orły Chojna”. Opiekunem młodych warcabistów jest nauczyciel ośrodka Andrzej Krucewicz.
- Na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia obojga na najwyższych szczeblach mistrzostw warcabowych organizowanych przez Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem” oraz IDCD – The International Draughts Committee of the Disabled (Międzynarodowy Komitet Warcabowy Niepełnosprawnych).
- Zajmując najwyższe lokaty w wielu ważnych turniejach i mistrzostwach Ania i Jacek reprezentują i promują nasz powiat, województwo i Polskę. Ich osiągnięcia publikowane były w wielu gazetach oraz portalach informacyjnych.
- 17-letnia mieszkanka Chojny, trenująca piłkę nożną, grająca na pozycji bramkarza.
- Swoje pierwsze kroki w piłce nożnej stawiała w wieku 7 lat w MKS Odra Chojna. Później reprezentowała kluby MKS Olimpia Szczecin, AZS Wrocław i niemiecki klub SV Blau Weiss Hohen Neuendorf.
- Obecnie reprezentuje MKS Olimpia Szczecin występujący w Ekstralidze Kobiet (najwyższy poziom rozgrywkowy piłki nożnej kobiet w Polsce).
- Od 2013 r. regularnie powoływana jest na konsultacje i zgrupowania oraz na mecze reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej w kat. wiekowych U-15, U-17 i obecnie do U-19.
- W 2018 r. reprezentowała Polskę w rozgrywanych na Litwie Mistrzostwach Europy Kobiet w piłce nożnej w kat. U-17, a w marcu 2019 r. w Szwecji brała udział w turnieju kwalifikacyjnym Elite Round, którego stawką był awans na Mistrzostwa Europy Kobiet rozgrywanych w Bułgarii.
- Sara, wraz z koleżankami z reprezentacji na początku rozgrywek pokonały zespół Szwecji 2-0, następnie wygrały ze Słowacją 1-0. W ostatnim decydującym o awansie spotkaniu z zespołem narodowym Hiszpanii (aktualnym Mistrzem Świata w kat. U-17) zawodniczki polskiej drużyny musiały uznać wyższość rywalek przegrywając 3-0.
Nominowani w kategorii PRO PUBLICO BONO:
(kliknij w nazwisko/nazwę kandydata, aby dowiedzieć się więcej)
- Rezolutne, pomysłowe, pracowite panie, od 13 lat zaangażowane w działalność na rzecz lokalnego środowiska.
- Organizują życie społeczno-kulturalne w sołectwie Krzymów, a także angażują się w organizację rozmaitych przedsięwzięć, m.in. rajdów, wycieczek, festynów okolicznościowych oraz warsztatów zdrowego żywienia dla dzieci chojeńskich szkół.
- Włączają się w akcje charytatywne, przekazując odzież i sprzęt rehabilitacyjny podopiecznym OPS w Chojnie, od lat pomagają w organizacji Charytatywnej Sztafety Rowerowej i WOŚP.
- Współpracują z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami Wspierają również działalność krzymowskiej świetlicy środowiskowej i wiejskiej.
- 26-letni mieszkaniec Mieszkowic, który w listopadzie 2018 r. zaangażował się w pomoc dla 8 rodzin, które po wybuchu pożaru w kamienicy w centrum Mieszkowic, straciły cały dorobek życia i dach nad głową.
- Na portalu zrzutka.pl zorganizował zbiórkę pieniędzy dla pogorzelców, która w błyskawicznym tempie rozwinęła się na ogromną skalę. Niezwykła okazała się też moc Facebooka, gdzie informacja o zbiórce rozeszła się tak szybko, że w ciągu kilku godzin udało się uzbierać najpotrzebniejszą odzież i obuwie.
- W kolejnych dniach, dzięki telewizji, gazetom regionalnym i Facebookowi, wieść o tragedii w Mieszkowicach i zbiórce organizowanej przez Michała sprawiła, że przekazanych darów wystarczyło dla wszystkich pogorzelców, ale też dla wielu potrzebujących w gminie Mieszkowice oraz w sąsiednich gminach, a nawet województwie.
- Tuż po tragedii w Mieszkowicach, założył na Facebooku fanpage „Mogę – pomogę” wspierający pogorzelców. Niedługo potem przekształcił się on w fanpage mogący pomóc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, miejsce, gdzie każdy z każdym może się czymś podzielić. Funpage działa do dziś, a ludzie chętnie pomagają.
- Dzięki udostępnianiu, posty Michała trafiały i nadal trafiają do minimum 2 000, a nawet 30 000 odbiorców. Pomoc dla 13-letniej Ilony, która tuż przed wakacjami dowiedziała się, że choruje na białaczkę, wsparcie finansowe przy odbudowie spalonego domu pani Mileny i jej rodziny, zbiórka ubrań dla małej niepełnosprawnej dziewczynki i jej, także niepełnosprawnej mamy – to tylko niektóre z wielu akcji wspieranych przez Michała na jego funpage’u…
- Działa od 13 lat, a głównym celem jego działalności jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych, zapewnienie im aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz tworzenie warunków godnego życia, a także wspieranie rodzin osób niepełnosprawnych.
- Członkowie stowarzyszenia organizują liczne imprezy m.in.: plenery plastyczne, spotkania z teatrem, rozgrywki sportowe.
- Prowadzą także cykliczne zajęcia warsztatowe, rehabilitacyjne, poradnictwo psychologiczne oraz wsparcie i pomoc rodzinom dotkniętym problemem niepełnosprawności w przezwyciężaniu codziennych trudności
- Stowarzyszenie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy oraz wieloma instytucjami i osobami prywatnymi jest organizatorem licznych akcji charytatywnych.
Nominowani w kategorii PRZEDSIĘBIORCA ROKU:
(kliknij w nazwisko/nazwę kandydata, aby dowiedzieć się więcej)
- Firma remontowo-budowlana, działająca w Chojnie od kwietnia 2013 r.
- Na szczególne uznanie zasłużyła nie tylko wysoką jakością wykonywanych robót, kompleksowym podejściem do realizowanych zadań – zarówno budowlanych, jak również instalacyjnych, ale przede wszystkim zapewnieniem rynku pracy ludziom młodym, poszukującym zatrudnienia w swoim środowisku.
- Obecnie w tej niewielkiej firmie pracuje 8 osób, z czego pięć na podstawie porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy. Młodzi ludzie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie za pracę, możliwość podnoszenia kwalifikacji, jak również na spokojną, serdeczną, atmosferę oraz przyjacielskie kontakty.
- Dzięki takiemu sposobowi pracy, zleceniodawcy mogą liczyć na profesjonalizm, sprawność oraz terminowe i wzorowe wykonanie zleceń.
- Wśród małych przedsiębiorstw „Dzosik” wyróżnia się przede wszystkim ilością tworzonych dodatkowo miejsc pracy i zatrudnianie osób bezrobotnych, głównie młodych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, wsparciem młodzieży w wyjściu z uzależnień i pokonaniu problemów, a także profesjonalnym wykonawstwem usług remontowych, budowlanych i wykończeniowych.
- Głównym celem i ideą jednostki jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zawodowa, mająca na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia oraz awansu zawodowego.
- Oprócz rehabilitacji zawodowej prowadzona jest również rehabilitacja społeczna, przygotowująca osoby niepełnosprawne do życia w otwartym środowisku, pomagająca w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
- W chwili obecnej w PZAZ zatrudnienie znajduje 40 osób – mieszkańców powiatu gryfińskiego z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Pracę niepełnosprawnych wspomagają zatrudnieni w ZAZ instruktorzy.
- W ramach rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, prowadzona jest działalność wytwórczo-usługowa w zakresie: produkcji podpałki ekologicznej, usług krawieckich, niszczenia dokumentów, konfekcjonowania i pakowania, sprzątania i pielęgnacji terenów zielonych, prowadzenia strzelnicy.
- Gryfiński ZAZ, jako jedyna tego typu placówka w Polsce prowadzi strzelnicę sportową i jako jedyny ZAZ w województwie produkuje podpałkę ekologiczną K-Lumet opartą na patencie szwajcarskim.
- Odbiorcami usług i wytwarzanych produktów są zarówno firmy jak i indywidualni klienci.
- Firma z wieloletnim doświadczeniem (od 1994 r.) działająca jako Agencja Pracy Tymczasowej, zajmująca się pośrednictwem pracy na farmach u niemieckich pracodawców, głównie przy hodowli krów i uprawie ziemi.
- Obecnie Vreespol obsługuje 150 farm i zatrudnia 530 osób, będąc tym samym jednym z największych pracodawców w powiecie gryfińskim. Do pracy w Niemczech firma zapewnia transport nowoczesnymi busami.
- Pracownicy firmy to w zdecydowanej większości mieszkańcy powiatu.
- Vreespol wspiera finansowo i organizacyjnie lokalną społeczność, instytucje kultury, szkoły i organizacje pozarządowe.
- Dofinansowuje także inicjatywy sołectw w gminie Trzcińsko-Zdrój przy organizacji wydarzeń kulturalno-sportowych.
Prezentację wszystkich zgłoszonych do nagrody kandydatów znaleźć można na: