Przed nami rozstrzygnięcie 18 edycji konkursu Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu. Do konkursu zgłaszane są osoby lub podmioty, które poprzez swoje działania miały wpływ na rozwój powiatugryfińskiego i przyczyniały się do jego promocji. Nagrody wręczone zostaną w trzech kategoriach: kultura i sztuka, sport, turystyka i rekreacja oraz pro publico bono. Obradująca dziś (16.11.) kapituła, w skład której powołani zostali przedstawiciele powiatu oraz przedstawiciele gmin, po owocnej dyskusji zadecydowała już do kogo trafią statuetki bociana. Laureatów poznamy dokładnie za trzy tygodnie, 7 grudnia, podczas uroczystej gali. A już dziś zapraszamy wszystkich, którzy kibicują swoim faworytom, do oglądania transmisji na żywo z tego wydarzenia. Szczegóły wkrótce.
Kto w tym roku ubiega się o nagrodę Starosty?
Kandydaci w kategorii kultura i sztuka:
Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju, samorządowa instytucja kultury, organizator życia kulturalnego i sportowego oraz czytelnictwa dla mieszkańców gminy Trzcińsko-Zdrój we wszystkich grupach wiekowych – od maluchów po seniorów.
Stowarzyszenie Wokalne Res Musica, od przeszło 20 lat aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w powiecie gryfińskim i w województwie zachodniopomorskim, organizator I Gryfińskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Hej kolęda, kolęda”, reprezentant Polski na Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych w Hiszpanii.
Elżbieta Iwko, malarka, organizatorka plenerów malarskich i warsztatów dla dzieci i młodzieży, promująca piękno powiatu na swoich obrazach podczas wystaw i wernisaży.
Ewa Kwiecień, nazywana „człowiekiem orkiestrą”, animatorka życia kulturalnego w powiecie gryfińskim, prowadząca zespoły muzyczne Czciborzanie i Gama, kabarety, a także instruktorka wokalna i gry na instrumentach dla dzieci i młodzieży.
Kandydaci w kategorii sport, turystyka i rekreacja:
Joanna Oleksiuk, tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Paralekkoatletyce w Paryżu, w konkurencji pchnięcie kulą. Została zakwalifikowana na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r.
LUKS Krokus Góralice, klub propagujący grę w badmintona, a jego zawodnicy zajmują czołowe lokaty na turniejach rangi ogólnopolskiej.
Martyna Mlak, niezwykle utalentowana 17-letnia lekkoatletka, zawodniczka MKS Hermes Gryfino, członkini Zaplecza Kadry Narodowej, aktualna Młodzieżowa Mistrzyni Polski w siedmioboju.
Paweł Pasek, trener i animator sportu wśród najmłodszych mieszkańców gminy Cedynia.
Renata Chilewska, lekkoatletka, była reprezentantka Polski w paraolimpiadach, obecnie trenerka osiągającej międzynarodowe sukcesy Joanny Oleksiuk.
Kandydaci w kategorii pro publico bono:
Dariusz Żeromski, człowiek o wielkim sercu, szczególnie dla bezdomnych zwierząt. Każdą wolną chwilę poświęca na organizację zwierzęcych adopcji i zbiórkę karmy, wspierając przytulisko w Cedyni. W ramach wolontariatu prowadzi też zajęcia z jogi dla mieszkańców Bielinka.
Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie, organizator corocznych Międzynarodowych Manewrów Pożarniczych, mających na celu zwiększenie sprawności i umiejętności technicznych strażaków oraz wymianę doświadczeń w działaniach ratowniczo-gaśniczych między jednostkami OSP.
Pełnosprawni Sp. z o.o., pierwsze w powiecie przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, działające na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami oraz aktywizacji i rozwijania ich umiejętności zawodowych.
Stowarzyszenie Dom z Sercem, organizacja, która w ramach pozyskanych funduszy z programów pomocowych wspiera Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju w opiece nad osobami przewlekle somatycznie chorymi, poprawie warunków życia w placówce oraz organizacji ich wypoczynku i czasu wolnego.
Rafał Gnap, policjant, który w lipcu br. podczas urlopu na Bałtykiem, z narażeniem własnego życia uratował tonącą nastolatkę. Pomysłodawca i organizator charytatywnego halowego turnieju piłki nożnej „Dla Adelki”.
Stowarzyszenie Nasze- Aksamitne Mirowo, inicjator realizowanego w Mirowie projektu rewitalizacji, w ramach którego powstało wiele miejsc stwarzających warunki do integracji społeczeństwa, poprawił się wizerunek otoczenia i zrealizowano wiele ciekawych inicjatyw (spotkań, wystaw, warsztatów) dla mieszkańców gminy Moryń.
Skład tegorocznej kapituły konkursu:
Henryk Kaczmar, przedstawiciel Starosty Gryfińskiego, członek Zarządu Powiatu
Roman Michalski, przedstawiciel Rady Powiatu w Gryfinie
Małgorzata Karwan, zastępca burmistrza Cedyni
Gabriela Kotowicz, zastępca burmistrza Mieszkowic
Aneta Dziedzic, sekretarz Gminy Trzcińsko-Zdrój
Paweł Wróbel, wójt Gminy Widuchowa
Beata Erlich-Błaszczyk, inspektor w Referacie Organizacyjnym, Spraw Obywatelskich, Promocji i Oświaty Urzędu Gminy Stare Czarnowo
Monika Baczyńska Padjasek, starszy inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Gryfinie.