IV Rajd Szlakiem Hymnu 2012 to nie tylko wyzwanie organizacyjne, intelektualne, wreszcie wysiłek fizyczny, ale i przeżycia duchowe. W piątek, 11 maja o godz. 9, tuż przed wyjazdem, odprawiono mszę św. w kościele Narodzenia NMP pod przewodnictwem ks. abpa Tadeusza Kondrusiewicza z Mińska. Oprócz naszych duchownych z gości, prócz wspomnianego biskupa mińsko-mohylewskiego, byli jeszcze: biskup piński Antoni Dziemianko i ks. Andrzej Steckiewicz z Mińska. Dziś motocykliści ruszyli do Kołbacza i dalej przez Pyrzyce, Dolice, Choszczno (trasa powrotu Stefana Czarnieckiego z Danii do Polski) dotrą do Pniew. Fotorelację z udanego startu Rajdu w Gryfinie i krótki opis projektu poniżej.
Rajd motocyklowy, wraz z czwartkową konferencją w Gryfinie, to części szerszego projektu będącego sumą działań kulturalno - edukacyjnych mających na celu szeroką popularyzację hymnu polskiego i bliższego zapoznania z naszymi symbolami narodowymi.
-Pieśń Legionów napisana w 1797r. odnosiła się do Legionów, które nigdy do Polski nie doszły, ale symbolicznie możemy podkreślić związek z Legionami, które w 1812 (będzie 200 lat) razem z Napoleonem wkroczyły do Rzeczypospolitej i dalej – mówi ks. Jan Zalewski z Danii (rodem z Gryfina) – pomysłodawca rajdu i współtwórca projektu. -To również nawiązanie do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza:
„O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!
Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju,
A żołnierz rokiem wojny; dotąd lubią starzy
O tobie bajać, dotąd pieśń o tobie marzy.(...)
Ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu.”
Dziś wieczorem w Pniewie motocykliści zaplanowali wizytę w sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej i nocleg. Głównym celem projektu jest ukazane kontekstu historycznego, związanego z hymenem państwowym. Rajd ma dać szanse zobaczyć miejsca na trasie związane z ważnymi punktami dla historii Polski oraz Europy. Druga cześć dotyczy wspólnej trasy Młodzieżowego Rajdu Szlakiem Hymnu oraz Rajdu Motocyklowego. Trasa rajdu z Polski przez Białoruś, Rosję, Litwę wiedzie przez takie miasta jak:
WARSZAWA (13-14 maja) – RADZYMIN – ZUZELA – TYKOCIN – MOŃKI – GRODNO - SKIDEL – LIDA – NOWOGRÓDEK – BARANOWICZE – NIEŚWIEŻ – MIR – KUROPATY – BORYSÓW - ORSZA– granica - SMOLEŃSK – KATYŃ – MOSKWA - TWER– MIEDNOJE – OSTASZKÓW – WIELKIE ŁUKI– REZEKNE – DYNEBURG – ZUŁÓW - WILNO - GIBY - AUGUSTÓW - WASZETA - GDAŃSK – WDZYDZE – LUBAŃ – BĘDOMIN – SZYMBARK – WDZYDZE - BĘDOMIN (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie) -) WDZYDZE – RĘKOWICA - zakończenie imprezy (27 maja br.) .
Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa zachodniopomorskiego, burmistrz gminy Gryfino oraz starosta powiatu gryfińskiego.