4 czerwca 1989 r. nastąpił początek transformacji ustrojowej w naszym kraju. Tego dnia Polacy poszli do urn wyborczych, aby wybrać swoich przedstawicieli do sejmu kontraktowego. Chociaż były to tylko częściowo wolne wybory, to wielu miało świadomość, że odrzuciło komunizm i opowiedziało się za wolną Polską. Na czele rządu stanął Tadeusz Mazowiecki.
W parlamencie pojawili się tzw. ludzie opozycji – Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Od tamtego czasu Polska zaczęła się zmieniać. Zniesiono cenzurę i wprowadzono wolność słowa. Gospodarka odzyskała swoją wolność. Zakłady pracy zaczęły się zmieniać, wyposażać się w lepsze urządzenia i technologie. Stworzono warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Młodzi ludzie mogą edukować się za granicą. Otwarte granice spowodowały, że naszych rodaków możemy spotkać w każdym kraju Europy i świata.
W ciągu tych 24 lat różne były zawirowania. Niekiedy zmiany były źle odbierane przez Polaków, innym razem widzieliśmy w nich jakąś nadzieję. Jedni poradzili sobie lepiej, inni zagubili się w nowej rzeczywistości.
Dzisiaj wszyscy musimy sobie odpowiedzieć, jak spożytkowaliśmy i jak korzystamy z danej nam wówczas wolności.
Foto: Erazm Ciołek/www.wikipedia.org
Foto: Rafał Zambrzycki/www.sejm.gov.pl